HN: Vědci z Brna vytvořili sloučeninu, která léčí rakovinu

Brněnští vědci Adolf Mistr a Petr Sova vytvořili sloučeninu, která podle dosavadních zkoušek dokáže léčit rakovinu. U myší nádory zmizely do měsíce, nyní se lék bude testovat na lidech. Lékaři k výrobě použili hodonínskou ropu, která se pro výrobu léčiv používá, a platinu, informují Hospodářské noviny (HN).

Podle Mistra testy ukázaly, že látka by mohla účinkovat proti nádorům plic a prostaty. Odborníci končí první etapu testování na lidech, při níž zjišťovali toxicitu látky a to, jak se snáší s ostatními léčivy. Následovat budou další klinické studie. Zda látka opravdu na rakovinu zabírá, budou vědět za několik let.

Vědci na léku pracují od počátku 90. let. V roce 1998 si objev nové látky proti rakovině patentovali. Podle HN je šance, že objev zůstane v Česku, protože chemici sehnali peníze na klinické studie. „Zájem ze zahraničí samozřejmě byl, ale my jsme shodou okolností získali grant z ministerstva průmyslu a obchodu, které výzkum tohoto léčiva spolufinancovalo,“ řekl deníku Sova. Jestli budou peníze i na další část klinického testování, neví. Aktuálně objevitelé hledají firemního sponzora.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.