ZP MVČR otevřela Virtuální kliniku EUC

Největší zaměstnanecká zdravotní pojišťovna, která pečuje o více než 1,3 milionu klientů – Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR), otevírá pro své klienty další možnost léčby na dálku, a to prostřednictvím Virtuální kliniky EUC. Tato klinika poskytuje plnohodnotnou zdravotní péči vzdáleným, tzv. distančním, způsobem.

„Kromě toho, že všichni čelíme ohrožení koronavirem, je ve společnosti velké množství obyvatel s chronickými nemocemi, onkologických pacientů, či lidí s jinými potížemi. A těm musíme zajistit dostupnou lékařskou péči i v době epidemie, kdy je provoz řady ordinací omezen. Využití kapacity Virtuální kliniky EUC a jejích 26 zdravotnických zařízení je podle nás efektivní a smysluplné řešení, kterým rozšiřujeme nabídku služeb pojištěncům,“ říká generální ředitel ZP MV ČR David Kostka.

Kozultace s lékařem z domova

Pacient může konzultovat s lékařem svůj zdravotní problém diskrétně z pohodlí domova. Potřebuje k tomu pouze mobil nebo počítač a připojení k internetu. Lékaři ordinují ve Virtuální klinice na od pondělí do pátku od 8.00 – 18.00 hod. Lékař odpoví obvykle do 60 minut (v rámci ordinačních hodin). Bez návštěvy ordinace, pouze pomocí vzdálené komunikace, je možné vyřešit zhruba 60 % potíží.

Po vyplnění dotazníku s anamnézou, podobně jak je tomu v ambulanci při každé návštěvě, vyhodnotí lékař Virtuální kliniky příznaky, spojí se s pacientem prostřednictvím chatu nebo videochatem a navrhne vhodný léčebný plán.

V případě zjištění, že zdravotní stav pacienta vyžaduje osobní návštěvu u lékaře, je pacient objednán k dalším vyšetřením již v jedné z ordinací v síti 26 klinik EUC ve 14 městech po celé České republice. V rámci Virtuální kliniky je samozřejmostí založení zdravotní dokumentace, vystavení e-receptu, žádanky nebo e-neschopenky.

Virtuální klinika je dostupná pro všechny klienty ZP MV ČR bez ohledu na to, jestli jsou registrováni u praktických lékařů skupiny EUC. Virtuální klinika v této fázi neposkytuje pediatrickou péči, předoperační vyšetření, pracovnělékařské služby ani nenahrazuje záchrannou lékařskou službu.

Příležitost vyzkoušet nové formy léčení

Tato forma vyšetření je po dobu trvání nouzového stavu hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění: „I když se jedná z hlediska úhrad prozatím o přechodné řešení, které souvisí s epidemiologickou situací, vnímáme to i jako příležitost vyzkoušet reakce klientů na vzdálenou formu poskytovaných zdravotních služeb. Již delší dobu nabízíme nonstop bezplatnou službu Lékař na telefonu, kde mohou klienti ZP MV ČR konzultovat svůj zdravotní stav a pokládat i otázky týkající se koronaviru. Služba má dobrý ohlas,“ dodává generální ředitel David Kostka.

Zlepšení dostupnosti péče pro klienty je jednou z důležitých výhod, které Virtuální klinika nabízí. Navíc pro některé skupiny pacientů, například s oslabenou imunitou nebo seniory, není často návštěva ambulance vhodným řešením, protože se vycházením z domu zbytečně vystavují riziku nákazy. Tyto skupiny pacientů je potřeba efektivně a cíleně nasměrovat do té správné a bezpečné péče.

Příležitost i pro lékaře

Kromě dostupnosti pro pacienty, je mimořádnou výhodou i lepší dostupnost lékařů, kteří mohou poskytovat konzultace z domova, a to i v případě, kdy jsou sami v karanténě nebo byli nuceni upravit ordinační hodiny ve svých ambulancích. Týká se to ale i těch lékařů, kteří jsou již třeba v penzi, ale rádi by přispěli pomocnou rukou k řešení aktuální epidemiologické situace. Jedná se o praktické lékaře pro dospělé, ale i o psychology a psychiatry a další specialisty.

Virtuální klinika patří do zdravotnické skupiny EUC, která je největším poskytovatelem ambulantní lékařské péče v České republice. Pracuje v ní 2 230 lékařů a specialistů, kteří ročně provedou 2,6 milionu vyšetření.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.