Někteří výrobci doplňků stravy zneužívají koronavirovou epidemii

Česká a slovenská asociace pro speciální potraviny (ČASP) varuje před klamavými informacemi některých výrobců doplňků stravy, které se aktuálně prodávají na internetu s nepovolenými zdravotními tvrzeními slibujícími údajné léčebné účinky ve spojitosti s COVID-19. Rovněž Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) varuje před těmito přípravky, které proti koronavirovému onemocnění ve skutečnosti nemají léčebný účinek, a upozorňuje na podvodné a klamavé jednání internetových prodejců v České republice.

„Prodejců, kteří parazitují na koronavirové epidemii, stále přibývá. Někteří výrobci doplňků stravy se pokoušejí zneužít současnou situaci a prodávají zaručené léky na onemocnění COVID-19. Nic takového ale zatím neexistuje, takže se jedná o klamání spotřebitele. Proto spolupracujeme se SZPI na odstranění těchto prodejců z trhu a snažíme se tyto případy aktivně vyhledávat,“ říká Ing. Bohumil Hlavatý, ředitel České a slovenské asociace pro speciální potraviny. Užitím nepovolených zdravotních tvrzení porušují provozovatelé požadavky nařízení o poskytování informací o potravinách spotřebitelům. „Užívání doplňků stravy je vhodné konzultovat se svým lékařem nebo lékárníkem, případně čerpat informace z relevantních zdrojů a nenechat se zlákat klamavou reklamou. Naše asociace zaštiťuje webové stránky www.prozdraveziti.cz, kde poskytujeme spotřebitelům relevantní informace o zdravotních tématech.“

V tuto chvíli zatím bohužel neexistuje žádná přesně stanovená léčba infekce COVID-19 a není dostupný žádný lék, který by uměl tento virus vyléčit. Nejlepší způsob prevence šíření koronaviru je nenavštěvovat místa s velkou koncentrací lidí a celkově omezit kontakt s lidmi, jelikož vir se šíří z člověka na člověka pomocí kapénkového přenosu. Je také velmi důležitá osobní hygiena, mytí rukou mýdlem či používání dezinfekce, nošení ochranných roušek a správná manipulace s nimi, zvlášť při jejich sundávání, a také posilování obranyschopnosti organismu a dodržování zásad zdravého životního stylu.

Dostatečný příjem vitaminu C vám pomůže nejen posílit váš imunitní systém, ale zbaví vás i únavy a vyčerpání. Vitamin C můžete získat z přírodních zdrojů. Nezapomínejte proto na čerstvé ovoce a zeleninu – velký obsah vitaminu C má černý rybíz, citron či červená paprika. Hodně jej obsahuje i rakytník, šípky, medvědí česnek nebo petrželová nať. Pro podporu imunity je důležitý také vitamin D, zejména v období respiračních onemocnění a pokud nemáme dostatek pohybu na slunci. Z minerálů je pro podporu imunity velmi důležitý zejména zinek a selen. „Pokud nejste schopni přijímat dostatečné množství těchto vitaminů a minerálů z přírodní stravy, můžete je doplnit kvalitními doplňky stravy. Buďte však obezřetní při jejich výběru. Česká a slovenská asociace pro speciální potraviny zastupuje ověřené výrobce, které představují podstatnou část trhu s doplňky stravy, dodržují etický kodex a garantují kvalitu výroby,“ říká Bohumil Hlavatý.

Pro více informací nejen o doplňcích stravy navštivte webové stránky www.prozdraveziti.cz, které jsou pod záštitou ČASP.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.