Zvláštní kombinace léků

Otázka

Dobrý den, vzhledem, k tomu, že navštěvujeme s manželem centrum asistované reprodukce, jsme byli geneticky vyšetřeni. Mám Leidenskou mutaci heterozygot. Zatím se s tím nijak neléčím, čekám na podrobné vyšetření na hematologii. Můj problém je, že již třetí den mě dost bolí lýtko a stehno. Mám pocit velice těžkých nohou, hlavně levé.

Odpověď

Dnes jsem byla u obvodní lékařky a ta si se mnou moc nevěděla rady, napsala mi Anopyrin 100 mg a ještě Coxtral. V lékárně se divili, jakou mám kombinaci. Mám na vás prosbu, jaký je váš názor? Obtíže stále mám, ale bojím se vzít si předepsaný lék.

MUDr. Marta Šimůnková:
V lékárně měli pravdu, není doporučováno tyto léky kombinovat. Vzhledem k Leidenské mutaci (i když „pouze“ heterozygotní) bych vám vřele doporučovala vyšetření žil (sonografií, tzv. Dopplerem), aby se potvrdila, eventuelně lokalizovala případná trombóza. Podle toho, kde totiž krevní sraženina „sídlí“, se určuje i léčba. Je-li v povrchových žilách, tak stačí nesteroidními antiflogistiky (raději Anopyrin, ale doporučují se i Ibuprofen, Diclofenac – vždy jen jeden přípravek), nohy se musí bandážovat, a není vhodné setrvávat v úplném klidu, při delším sezení je dobré podkládat nohy. Léčbu lze doplnit místní terapií – gely s Diclofenacem nebo jinou protizánětlivou látkou – v lékárně vám poradí.

V případě, že se jedná o trombózu hlubokého žilního systému, tím spíše, když je ve stehně, bývá nutné zahájit celkovou trombolytickou a následně antikoagulační terapii. Ta patří do rukou odborníků.