Neznamená to ale, že by se jednalo o jednu a tutéž chorobu. Ječné i vlčí zrno postihují mazové žlázky očních víček, které se mohou ucpat, a následně vznikne zánět. Někteří lidé „trpí“ na ječná i vlčí zrna častěji, mnohdy jich mívají současně i několik.
Vlčímu zrnu říkají lékaři chalazion
Vzniká ucpáním a zánětem hlubokých mazových žlázek očního víčka (ječné zrno napadá drobné a povrchní žlázky na okraji víčka), rozvíjí se pomalu a je bolestivější než ječné zrno. Nejprve se objeví velký otok a celé víčko je zarudlé. Následně se zánět ohraničí a víčko se zklidní. Vytvoří se tuhá bulka zpravidla o velikosti 3 – 8 milimetrů.
Vlčí (i ječné) zrno lékař pozná na první pohled
Pokud je zrno zatím ne zcela patrné ve svých projevech, ale „jen“ bolí, může ho chtít lékař pro jistotu vidět z druhé strany tak, že obrátí víčko naruby. Tohoto hmatu není třeba se obávat, nebolí a nemůže ublížit. Vlčí zrno z vnitřní strany víčka je vlastně bělavá zanícená žlázka s překrvením v okolí.
První pomoc a léčba
Než se dostaneme k lékaři, je možné na zanícené místo přikládat teplé obklady, podpoříme tím hojení.
V akutní fázi vzniku vlčího zrna, kdy se bulka teprve tvoří a víčko je oteklé, může lékař předepsat antibiotické oční masti ideálně v kombinaci s protizánětlivými kortikosteroidy. Mast se užívá 5x denně (podle doporučení). Vytlačí se asi 1 centimetr na spojivku dolního víčka, které je zapotřebí pomalu pouštět tak, aby mast zůstala pod víčkem. Mast se v oku rozpustí a mrkáním se přenese i pod horní víčko. Poté je vhodné nanést mast i na povrch víčka. Je nezbytné upozornit, že nelze používat jakékoli masti, ale výhradně speciální oční. Taková léčba by měla probíhat nejméně dva týdny.
Vlčí zrno se pak buď úplně vstřebá a zmizí nebo se zklidní a přejde do chronického stádia. V takovém případě je na víčku hmatná nebolestivá bulka. Pokud si přejeme její odstranění, je nutný drobný chirurgický ambulantní zákrok. Po místním umrtvení z vnitřní strany víčka lékař odstraní celou zanícenou žlázku a její obsah. Výkon bývá i při umrtvení trochu nepříjemný. Těsně po zákroku může být kůže víčka trochu prokrvácená. Během několika dní se víčko zklidní.
Bohužel, operací nelze zabránit vzniku vlčího zrna na jiném místě.
Návštěvou lékaře rozhodně nic nezkazíme
Jednak nám bude nápomocný při léčbě, a pak také rozpozná, jestli se nejedná o jiné onemocnění. Může se jednat o zánět slzné žlázy nebo slzného vaku či nádor ve víčku.
Někdo má to štěstí, že se mu za celý život ani jednou žádné oční zrno nevytvoří. Někomu se může vytvořit pouze jednorázově. Řadu lidí ale vlčí (i ječné) zrno postihuje mnohočetně nebo opakovaně. Tito lidé by měli pomýšlet na prevenci. Důležité je pečlivé každodenní odstraňování zaschlého sekretu a šupin při okrajích víček, nejlépe po napaření teplým vatovým tamponkem. U části pacientů ale ani toto opatření nepomáhá. Někdy přinese dobrý efekt větší konzumace kvasnic.
Ječné a vlčí zrno častěji postihuje lidi s mastnou pokožkou. Někdy za vznikem zrna stojí hormonální změny, imunologická porucha nebo také volba nesprávných brýlí. Ty totiž dokážou způsobit překrvená a oteklá víčka, a to napomáhá vzniku zánětů.
Vhodné je proto nechat si přeměřit dioptrie, podstoupit imunologické vyšetření a vyšetření celkového zdravotního stavu.
Zdroj: http://www.lekari-online.cz/ocni-lekarstvi/novinky/zanicena-bulka-na-vicku
Vložit komentář