Antikoncepce kolem čtyřicítky

Zdravá žena může užívat hormonální antikoncepci až do přechodu. Po čtyřicátých narozeninách dáváme přednost pilulkám s nižším obsahem hormonů, tedy estrogenů.

  • Minesse a Mirelle obsahují nejnižší dávku estrogenů (15 mikrogramů ethinylestradiolu, EE) a jsou vhodné právě pro uživatelky, které mají s antikoncepcí určité zkušenosti. Jsou trochu náročnější na přesnost užívání, při opomenutí hrozí nepravidelnosti menstruačního cyklu.
  • Yasminelle obsahuje kromě 20 mikrogramů EE ještě drospirenon, který zabraňuje zadržování vody v těle, a tím působí proti otokům a přírůstkům na váze, které může být u citlivých žen vyvoláno estrogeny. Je vhodná i pro ženy, které bojují s nadváhou a ev. s mírně zvýšeným krevním tlakem.
  • Mirena je antikoncepční hvězdou. A to nejen zralých žen. Jde o nitroděložní systém, z něhož se uvolňuje přímo do děložní dutiny malé množství progestinu – levonorgestrelu. Je extrémně spolehlivá. Do dělohy se zavádí na 5 let. Zmírňuje menstruační krvácení, značná část žen přestane menstruovat do roka po zavedení. Tohoto efektu, který má příznivé zdravotní účinky, se využívá i v léčbě prvních známek přechodu – nepravidelného a silného krvácení, chudokrevnosti, která vznikla v důsledku nadměrného menstruačního krvácení, i malých myomů (nezhoubných nádorů ve svalovině dělohy). Mirena zmírňuje menstruační bolesti.

Jedna odpověď k “Antikoncepce kolem čtyřicítky”

  1. Markéta 2.9.2016 13:28

    Z duvodu dlouhodobeho uzivani mirelle uz nemam moznost vyuzivat ..rekl lékař…jak velke je riziko otehotneni? Vek 45..dekuji za odpoved

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.