Za vznik akné mohou zpravidla, nebo alespoň ve velké míře, tzv. androgeny. To jsou mužské pohlavní hormony, z nichž je nejznámější testosteron. Tvoří se v malém množství i v těle zdravých žen. Mají v organizmu svou roli, podílejí se třeba na budování tkání (anabolický účinek), ale také své neblahé působení.
U citlivých jedinců (mužů i žen) vedou k zvýšené tvorbě kožního mazu, což společně s poruchou rohovění kolem ústí mazových žlázek a pomnožením bakterií ve vývodech žlázek vede ke vzniku akné.
V dospívání postihuje akné více než 90 % jedinců, ale týká se i dospělých. Podle různých literárních údajů bychom její projevy našli u 5 až 40 % žen po třicátém roce. Akné je onemocnění, nikoli pouze kosmetický problém. Projevy akné mohou výrazně ovlivňovat psychiku postiženého, vést ke sníženému sebehodnocení/sebevědomí a tím i omezenému společenskému uplatnění, navazování přátelství.
V lehkých případech pomůže kosmetika. Pokud však dívka či žena chce užívat hormonální antikoncepci, měla by být dána přednost takovému přípravku, který obsahuje tzv. antiandrogeny (progestiny s antiandrogenním působením). Zajímavé je, že právě tyto progestiny patří k těm nejšetrnějším a nejméně ze všech v současnosti používaných progestinů ovlivňují metabolismus tuků i cukrů, jsou šetrné k jaterním buňkám. Navíc tyto antiandrogeny blokují v tkáních účinky mužských pohlavních hormonů, produkce mazu se snižuje a pleť i vlasy se zlepšují. Chvíli to trvá. Efekt je patrný za tři měsíce, výrazný účinek za šest a úplný někdy až za devět měsíců.
Za nejšetrnější je v současnosti považován progestin s antiandrogenním působením – chlormadinon acetát (v přípravku Belara) a hned za ním dienogest (Jeanine) a drospirenon (Yadine, Yasminelle, YAZ). Posledně jmenovaný ještě brání zadržování vody v těle, které může být u citlivých žen vyvoláno estrogeny. Yadine a Yasminelle (liší se množstvím estrogenu Yadine má 30 mikrogramů, Yasminelle 20) nepůsobí přibývání na váze v důsledku retence vody.
Vložit komentář