Antikoncepce pro začátečnice

Pro dospívající ano

Pilulky s nízkým obsahem estrogenů, tedy s 20 až 35 mikrogramy. Výběr je široký. Všechny moderní přípravky jsou spolehlivé a bezpečné (při zachování kontraindikací). Záleží na tom, zda od pilulky dívky očekávají ještě něco navíc. Třeba vymizení pupínků a méně mastné vlasy. O tom by si měly popovídat s gynekologem, který jim může předepsat spolehlivou antikoncepci, která navíc působí i proti akné. Vážnější formy akné léčí pilulky, které obsahují cyproteron acetát (například Diane-36, Minerva, Chloe). Mírnější a středně těžkou akné zvládnou přípravky s chlormadinon acetátem (Belara) nebo dienogestem (Jeanine). Oba přípravky patří k těm nejšetrnějším, jsou takřka ušity na míru dospívajícím dívkám.

Pro ty, které nemohou užívat estrogeny, jsou určeny formy antikoncepce bez zmíněného hormonu. Existuje estrogen-free pilulka (Cerazette), implantát (Implanon), který se zavádí na tři roky do podkoží paže. I když mnozí gynekologové tvrdí, že nitroděložní systém s hormonem (Mirena) je určen ženám, které již rodily, nemá tato domněnka racionální důvod. Mnohé vysokoškolačky tak řeší antikoncepci na celou dobu studia.

Pro dospívající ne

Pilulky s velmi nízkou dávkou estrogenu (15 mikrogramů). Jednak proto, že u těchto pilulek se mohou častěji vyskytnout poruchy menstruačního cyklu, a pak i proto, že dospívající organismus potřebuje obvykle o něco více hormonů (například pro správný vývoj kostí).

Dávky estrogenů vyšší než 35 mikrogramů se doporučují jen ve výjimečných speciálních případech.

Ani tříměsíční injekce (DepoProvera) nejsou tím pravým. Často se u nich vyskytuje nepravidelné mírné krvácení (špinění), obnova plodnosti trvá mnohdy až přes rok od poslední injekce. Existují studie, které prokazují negativní vliv hormonu, který obsahují (medroxyprogesteron), na kostní tkáň.

Alternativy k pilulce

Vaginální kroužek (NuvaRing) a antikoncepční náplast (Evra) jsou vhodné pro ty, které mají averzi k polykání prášků a jsou lehce zapomnětlivé. Evra vydrží na kůži týden, kroužek se zavádí do pochvy na tři týdny. Oba přípravky obsahují estrogen i gestagen a tak u nich platí stejná omezení užívání jako u „normálních“ pilulek.

Nehormonální metody

Část žen nechce nebo nemůže užívat hormonální antikoncepční metody. Mohou užívat bariérovou antikoncepci (tedy spíše jejich partner) – kondom, využít výhod chemické antikoncepce (například Pharmatex), výpočet plodných a neplodných dní, resp. jejich určení měřením bazální teploty v pochvě (po ovulaci teplota klesá).

Spolehlivost těchto metod je však nízká a vždy se doporučuje kombinovat alespoň dvě z nich.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.