Artróza kolene

Otázka

Dobrý den, ráda bych se zeptala: mám velký problém. Jsem po úrazu kolena od 2013. Zlomila jsem si kousek čéšky a i po operaci byly problémy. Pak jsem si našla jiného ortopeda a byla jsem znovu na operaci, koleno mi neustále otéká a bolí v ohybu. Mám už problém i s ploskou nohy, špatně se mi chodí. Lékař už mi nabízí TEP, je to čím dál horší a horší. Dělám práci na 12 hodin, která mi moc neprospívá na koleno. Ale teď mi dělá starosti ta ploska nohy – levá, děkuji za odpověď. Je mi 48 let.

Odpověď


U artrózy bolí i jiné, než artrózou postižené klouby. Dochází k tomu, protože podvědomě koleno šetříte, a tím zatěžujete okolní klouby. To je velmi časté. Pokud Vám lékař navrhuje TEP, pak bych to příliš neodkládala i vzhledem k práci. Zlepšení artrózy očekávat nelze, jen si změněnými pohybovými návyky ničíte okolní klouby. Před operací by to chtělo rehabilitaci k posílení svalstva (především stehenního a hýžďového), aby se urychlila následná mobilizace po operaci.

Plosku zkuste procvičovat třeba tak, že dáte na zem papírový kapesník a budete se snažit prsty u nohy kapesních srolovat do kuličky. Pořiďte si ortopedickou obuv.