Antibiotika bychom neměli nadužívat, aby se bakterie díky tomu „neotužily“, nestaly se vůči nim rezistentní, a aby nám tyto léky účinně dokázaly pomáhat, když je budeme potřebovat opravdu nutně. S vysvětlením, kdy se léčba antibiotiky hodí a kdy nehodí, přichází prim. MUDr. Vlastimil Jindrák.
Prim. MUDr. Vlastimil Jindrák popisuje, jaká je situace s podáváním antibiotik v nemocnicích, co a také proč je třeba změnit.
Přestože nejde o žádnou převratnou informaci, každý z nás už se s ní setkal, do praxe se ještě nepromítá tak, jak by měla.
„Antibiotických účinných látek existují stovky a jsou rozděleny do několika skupin. Ovšem rezistence (odolnost mikrobů na podávané léčivo) umí celou skupinu eliminovat, takže se látka nedá k léčbě použít,“ upozorňuje MUDr. Vlastimil Jindrák, primář Klinické mikrobiologie a antibiotické stanice pražské Nemocnice Na Homolce a koordinátor projektu ABS International za Českou republiku.
Antibiotická rezistence je hrozbou pro nemocnice na celém světě
Je to proto, že díky rezistenci ztrácejí antibiotika na účinnosti v léčbě závažných, mnohdy život ohrožujících infekcí. Mikrobi využívají jednu z výhod Evropské unie po svém – totiž cestují bez pasů, kam a kdy se jim zachce. Na straně lékařů a pacientů však stojí nejúčinnější zbraň – prevence odolnosti bakterií vůči ATB jejich cíleným, zodpovědným a především adekvátním používáním. Je to nejen přínos medicínských pozitiv pro samotné pacienty a jejich lékaře, ale také úspora finančních prostředků.
Rezistence původců infekčních onemocnění je problémem v globálním měřítku
Zasahuje nebezpečně především rizikové skupiny pacientů s vysokou vnímavostí k infekci (nemocní na JIP, onkologičtí pacienti, pacienti po transplantaci apod.). Stále častěji jsou zaznamenávány případy nemocničních infekcí vyvolaných multirezistentními původci s velmi omezenými možnostmi účinné léčby. Někdy se jedná o natolik extrémní situace, že pro terapii infekce není k dispozici žádné klinicky použitelné antibiotikum. Řešení tohoto problému vymezuje omezení nadužívání antibiotik v nemocnicích spolu se zaváděním moderních postupů prevence a kontroly infekcí, které brání přenosu a šíření multirezistentních mikroorganismů.
Na adekvátní užívání antibiotik se zaměřil dvouletý projekt
Byl zahájen v září 2006 pod názvem „Antibiotic Strategy (ABS) – International“ v nemocnicích členských států Evropské unie. Zapojilo se do něj devět zemí, jmenovitě Rakousko, Německo, Belgie, Itálie, Polsko, Maďarsko, Česká republika, Slovinsko a Slovensko. U nás byl projekt koordinován Nemocnicí Na Homolce a zúčastnilo se ho dalších pět nemocnic (Nemocnice České Budějovice a.s., FN Brno, FN Plzeň, FN Hradec Králové a FN Motol). Cílem projektu bylo vytvoření standardů, nástrojů a indikátorů nemocničních antibiotických programů a jejich implementace v nemocnicích členských zemí Evropské unie. Ta také projekt spolufinancovala.
Projekt byl úspěšný – a co dál?
V dalším období bude síť spolupracujících nemocnic dále pracovat na zlepšování jejich antibiotických programů a předpokládá se postupné rozšiřování této sítě o další nemocnice v dané zemi. Vznikl mezinárodní tým expertů v oblasti nemocničních antibiotických programů, kteří budou dlouhodobě spolupracovat v oblasti antibiotické politiky. Shrnutí výsledků projektu by se mělo objevit na začátku příštího roku v tištěné a elektronické podobě. V prvním čtvrtletí roku 2009 vzniknou české webové stránky ABS, na kterých bude participovat tým konzultantů.
Česká vláda považuje problematiku rezistence antibiotik za natolik důležitou, že ji ustanovila jako jednu z priorit českého předsednictví v Radě EU.
Vložit komentář