BBC: Už lord Byron bojoval s kily a ovlivnil i ostatní 

Další nový rok a další celebrity držící dietu. Nemusí to být ale záležitost až moderní doby. První známou osobností, která veřejnost zaměřila na zbavování kil, byl zřejmě básník lord Byron. S odvoláním na historičku Louise Foxcroftovou o tom informuje server BBC. 

„Šílený, zlý a nebezpečný“ autor éterické poezie měl podle Foxcroftové morbidní sklon k tloustnutí a podobně jako dnešní hvězdy se i on snažil udržet si dobrou postavu. Na Cambridgeské univerzitě držel šokující dietu, nejen aby zůstal štíhlý, ale také aby si udržel bystrou mysl. Jedl suchary nebo brambory s kyselou zálivkou a pil vodu. Nosil vrstvy vlněného oblečení, aby kila vypotil, a s posedlostí přeměřoval své proporce. Pak se ale oddával orgiím, při nichž zkonzumoval velké množství jídla a zapil to magnézií. V roce 1806 Byron vážil 88 kilogramů, o pět let později pak 57 kilogramů, což se ví díky záznamům londýnských obchodníků s vínem. 

U firmy Berry Bros & Rudd se mohli muži zvážit na visací váze. Dandy Beau Brummell zde například svou váhu v letech 1815 až 1822 zjišťoval víc než 40krát a ví se, že se mu podařilo dostat se z 81 kilogramů na 69. 

V proslulé vile Diodati u Ženevského jezera v roce 1816 Byron přežíval na tenkém krajíci chleba a šálku čaje k snídani, lehkém zeleninovém obědě s ředěným vínem a na šálku zeleného čaje, který pil večer bez cukru a mléka. Hlad zaháněl kouřením doutníků. Do roku 1822 mu jeho stravovací režim způsobil zdravotní problémy a on sám uznával, že příčinou poloviny z nich je posedlost dietou. 

Byron měl velký vliv na kulturu své doby a odborníci se obávali, že jeho chování ovlivní mládež. Doktor George Beard například kritizoval viktoriánské přesvědčení, že příjem minimální stravy se pojí s jemností ducha. Právě tento dojem vyvolávali romantici, kteří si udržovali módní hubenost a bledost pojídáním rýže zapíjené kyselými tekutinami. „Naše mladé dámy prožijí své dospívání za polovičního hladovění,“ napsal Beard ve strachu o zdraví stoupenců lorda Byrona. Situaci určitě nenapomohlo Byronovo přesvědčení, že „by žena neměla být nikdy spatřena při jídle nebo pití, pokud nepůjde o humrový salát a šampaňské“. 

Přesto ale popřel sám sebe, když v době, kdy chtěl ukončit skandální vztah k vdané lady Caroline Lambové, usoužené smutkem, žertoval, že ho „uhání smrtka“. 

K dalším mimořádně štíhlým slavným osobám 19. století se řadí slavná císařovna Sissi, která podobně jako později lady Diana, pod vlivem kritické veřejnosti držela přísnou dietu a také cvičební režim. V novinách se v 60. letech 19. století podrobně probíral císařovnin život a zveřejňovaly skandální články. Sissi o několik centimetrů převyšovala manžela Františka Josefa I., ale vážila pouhých 48 kilogramů a její kadeřník denně přeměřoval její pas. Pokud naměřil víc než 49,5 centimetru, císařovna nejedla. V černém úboru zdobeném pštrosími péry s vervou cvičila na gymnastických kruzích a konzumovala jenom laxativa, dávidla, pomeranče, slabé vývary nebo jedinou sklenici mléka nadojeného od krávy chované výhradně pro ni. 

V 19. století se všeobecně hublo a také tloustlo ze zisků z diet, cvičebních pomůcek, lektvarů a prášků. Dietu drželi i filozof Fridrich Nietzsche a spisovatel Henry James. Nietzsche zvolil dietu založenou na omezeném kalorickém příjmu, James zas metodu důsledné přípravy potravy v podobě nekonečného přežvykování. 

Velké období diet ale přišlo až ve 20. letech 20. století v Hollywoodu. Milenec Grety Garbo a guru losangeleských diet Gayelord Hauser prohlásil, že většina „vysoce ceněných filmových hvězd žije v trvalém strachu z toho, že přestanou být atraktivní a přijdou o svou popularitu a že si prostě nemohou dovolit ztloustnout a nebýt pohledné“. 

Žádná dieta nebyla dost drastická nebo nákladná pro hvězdy ani pro diváky, kteří se jim chtěli podobat. Totéž platí pro současný průmysl spojený s dietami a vynášející miliardy.  

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.