Bez skleničky alkoholu si neumí představit život 14 procent lidí Čechů a Češek, častěji muži. Alkohol je běžnou součástí životního stylu pro 61 procent lidí, kteří odpovídali v průzkumu agentury Median s tématem Alkohol a Češi. Nejčastěji měli „kladný“ vztah k alkoholu mladí lidé od 20 do 29 let.
Ze studie Median, MML-TGI rovněž vyplynulo, že 65 procent dotázaných si umí představit život bez skleničky alkoholu a 18 procent na to nemá jasný názor. Jen 11 procent lidí nepovažuje alkohol za běžnou součást životního stylu a 25 procent neví.
V Česku se vypije ročně průměrně 10,2 litru čistého alkoholu na osobu a rok. České domácnosti utrácejí jedenapůlkrát více za kouření, alkohol a další zdraví škodlivé věci než za zdraví.
Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) se u ambulantních psychiatrů léčí ročně asi 27.000 pacientů, léčebny pak evidují ročně téměř 11.000 hospitalizací. Podle primáře Psychiatrické léčebny Bohnice Karla Nešpora vyhledá odbornou pomoc jen zlomek závislých na alkoholu. Podle jeho odhadu může být v Česku až 600.000 lidí závislých na alkoholu. Podle jiných odhadů je to zhruba polovina.
Podle Evropské školní studie o alkoholu a jiných drogách například v roce 2003 konzumovalo 17,5 procenta šestnáctiletých studentů alkohol v nadměrných dávkách alespoň třikrát měsíčně. V roce 2007 jich už bylo skoro 20 procent. Na růstu počtu se podílejí zejména dívky: v roce 1995 se pravidelně opíjelo 6,6 procenta dívek, v roce 2003 už to bylo 12,6 procenta a v roce 2007 pak 16,7 procent.
odborných výpočtů také vyplývá, že na nemoci způsobené chronickým pitím alkoholu zemře v ČR ročně asi 4000 mužů a 2000 žen. Podíl těchto úmrtí se na celkové úmrtnosti v posledních desetiletích zvýšil, a to především u mužů. Za nemoci, které způsobuje nebo ovlivňuje alkohol, se považují například choroby jater, duševní poruchy, zhoubné novotvary ústní dutiny nebo žlučových cest, cévní onemocnění a otravy.
Vložit komentář