Bláto ve žlučníku

Otázka

Je mi 46 let a na sonu břicha mi byl zjištěn tenkostěnný žlučník plný bláta. Ostatní nález byl v pořádku. Bylo mi řečeno, že je to ze špatného pitného režimu a doporučili mi více pít. Denně vypiji 2-2,5l tekutin (ovocný čaj,voda). Snažím se zdravě stravovat a jíst 5xdenně. Alkohol téměř nepiji. Žádné obtíže prozatím nemám, snad jen nadýmavost, ale to záleží na tom, co sním.Prosím o radu, jak se zbavit toho bláta a čím jsem si ho zasloužila.

Odpověď

„Bláto“ jsou v podstatě malé žlučníkové kameny, nebo „písek“. K jejich tvorbě přispívá stres, hormonální stav organizmu (u žen jsou kameny častější), nesprávná životospráva (někdy se tento faktor přeceňuje), velmi často není konkrétní důvod „kterým jste si to zasloužila“.

Pitným režimem to nespravíte, lidová medicína je v tomto případě nepříliš spolehlivá. Trochu mne zneklidňujě tenká stěna žlučníku, což může být známkou toho, že žluč městná v žlučníku již delší dobu, což obojí zvyšuje riziko komplikací – zánětu a proděravění žlučníku.

Jediný spolehlivý a fungující způsob, jak se zbavit „bláta“ a rizika komplikací, je chirurgické odstranění žlučníku. Provádí se většinou laparoskopicky za krátkodobé (zpravidla dvou až třídenní) hospitalizace.