Blok pravého raménka

Otázka

Mému muži je 54 let při preventivní prohlídce a natočení EKG mu bylo řečeno: blok pravého raménka. Zatím mu nikdo neřekl, o co jde a zda je to nějak nebezpečné.

Odpověď

MUDr. Marta Šimůnková:
Blokády v srdečním převodním systému jsou poměrně časté. Protože neznám zdravotní stav vašeho manžela, pak mohu uvést je velmi obecné informace.
Funkci srdce jako pumpy, která přečerpává krev, zajišťuje tzv. převodní systém srdeční. Jde o zvláštní buňky, které dovedou lépe než ostatní tvořit a vést vzruchy. Vedením vzruchu sítí převodního systému dochází k podráždění okolních svalových buněk a změně jejich elektrického napětí. Díky tomu dostávají jednotlivé části srdce pokyn ke smrštění. Systém je tvořen uzlíky, svazky a raménky. Na všech etážích může dojít k blokádě buď v případě vrozené vady převodního systému (vzácněji), nebo vrozené anomálie srdce (i drobné; pozná se na ultrazvuku). Blokády mají různou klinickou závažnost.
Konkrétně blok pravého Tawarova raménka se může vyskytovat u tzv. ischemické choroby srdeční (zúžení koronárních arterií, zpravidla na podkladě aterosklerózy), u chronického cor pulmonale, což je zveěšení a zbytnění pravé srdeční komory (nejčastěji bývá u plicní rozedmy – chronické obstrukční plicní nemoci), ale i při akutním cor pulmonale (doprovází plicní embolii). Může být i při defektu síňového septa (vrozená vada – přetrvávající otvůrek v srdeční přepážce). Neúplný (inkompletní blok) pravého Tawarova raménka se může vyskytovat i u zdravých lidí a sportovců (cyklisté, veslaři – vytrvalostní sportovci obecně) a je vyvolán zátěží pravého srdce při sportu.