Bolest u srdce u sportujícího dospívajícího

Otázka

Je mi 14 let, chtěl bych se zeptat, mám časté problémy s tím, že čas od času mně při nádechu začne píchat na levé oblasti plíce a srdce, bolí mně to, i když se potom chci zaklonit doozadu, je to taková „píchavá“ bolest, jako kdybych si tu plíci (nebo v čem mě to vůbec bolí) měl protrhnout, kolikrát si musím i lehnou, nejlépe na bok… Všichni mi říkají, že to mám i částečně kvůli posilování, posiluju většinou 4x do týdne a tělu se snažim dodávat vyvážený poměr bílkovin i sacharidů… Ty bolesti jsou opravdu šílené, poraďte mi prosím…

Odpověď

 

Ve 14 letech, kdy ještě opravdu není dokončen vývoj kostry a především páteře může být posilování (4x týdně) velmi nebezpečné, zejména pokud není odborně vedené trenérem, který se specializuje na dospívající mládež a dorost. Velmi snadno může dojít k přetížení páteře a ke změnám, které mohou být i dlouhodobého charakteru a velmi bolestivé (například Scheuermanova chorba, poškození meziobratlových plotének, deformace obratlů). Bolesti od páteře se mohou „promítnout“ i do plic nebo jiných vnitřních orgánů.

Před zahájením takovéhoto tréniku by mělo být provedeno vyšetření sportovním lékařem, protože existují i skrytá onemocnění (například srdeční), která se projeví až při zátěži tím nejhoším možným způsobem.

Takže velmi radím, abyste se obrátil na svého pediatra s prosbou o vyšetření, protože na dálku bez rtg, EKG, ultrazvuku vám opravdu nemohu poradit nic konkrétního, jen vyslovit varování.