Bolesti kloubů, tlaky, slabost, trávicí problémy

Otázka

Dobrý den, prosím o pomoc při řešení problémů, které začaly před dvěma roky. Do té doby jen občas bolest na hrudi (výrůstky na hrudní páteři). Nejdříve začala bolet bederní páteř a tuhnout kolena. Poté prasknul meniskus, což se poznalo až teď, po dvou letech, na MR. Přidaly se bolesti kloubů, občas trávicí problémy. Pocity tlaku v podkolení, brnění nohou a studené nohy. Hlavně slabost v nohách a bolest v bederní páteři.

Odpověď

Vyšetřena rentgenem páteř, nalezen Scheuermann a Schmorlův uzel na bederce, krev na boreliózu a chlamydie negativní. Dříve podezření na zánět tlustého střeva, v děloze myomy. Nyní nalezen uzel na štítné žláze (jdu na punkci), EMG v pořádku (pouze oboustranně karpály). Dodatečně náběry, ale ještě nejsou výsledky. Cítím se opravdu dost mizerně a stále nemám diagnózu. Nevím, zda to může být od štítné žlázy nebo co ještě podstoupit. Ještě jdu na MR páteře. Je mi 43 roků. Děkuji za odpověď.

MUDr. Marta Šimůnková:
Bude nutné počkat na výsledky vyšetření z krve a výsledek MR páteře. Bez nich opravdu nelze stanovit diagnózu. Vaše potíže mohou budit podezření na některou z forem revmatických chorob, což jsou autoimunní onemocnění a mohou kromě páteře a kloubů postihovat další orgány. Stanovit diagnózu je však zpravidla zdlouhavé, vyžaduje absolvování mnoha vyšetření a hodně trpělivosti.

V tomto stadiu vyšetřování ani nelze říci, zda nález na štítné žláze souvisí s dalšími projevy. Záleží na charakteru změn ve štítné žláze a „biologické povaze“ uzlu. Děložní myomy jsou však přítomny u desítek procent žen ve vašem věku, s kloubními potížemi nesouvisejí.