Slunce není dobré k léčení akné, stav následně zhorší

Slunce není podle dermatoložky Veroniky Klézlové dobrým lékem na akné. Opálená pleť sice vypadá zdravěji, protože skvrny nejsou tak vidět a dočasně se také potlačí hnisavé projevy. Po létě se ale vrací akné v plné síle: kůže vlivem slunce zhrubla, takže se na ní tvoří více pupínků a mazové kanálky se snáze ucpávají. Dlouhodobé slunění dokonce může akné odstartovat, varovala lékařka.

„Tři čtvrtiny pacientů se přes léto zlepší, protože sluneční záření má protizánětlivý efekt. Ale riskují následné ucpání mazových kanálků,“ řekla odbornice, která působí na kožní klinice Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Podle ní se nikdy nedoporučovalo léčit sluncem akné na obličeji. Akné na zádech, což je hlavně problém mužů, se dříve sluncem léčilo, ale teď se i od toho upouští.
Složitost problému vystihuje podle lékařky bonmot, že „akné se nedá vyléčit, z akné musí člověk vyrůst“. Pupínky na kůži trápily někdy 99 procent lidí, nejčastěji mezi 11 až 30 lety, postihují ale i mladší děti. Přibývá žen, které mají akné po 35. roce, což souvisí s menstruačním cyklem.
Klézlová zdůraznila, že akné je chronická choroba, ne pouze kosmetický problém. Vloha k akné, závažnost i sklon k jizvení se dědí. Lidé z rodin, kde se vyskytuje těžké akné, by neměli léčbu počátečních projevů odkládat. „Pacienti chodí mnohdy pozdě, když mají rozsáhlé jizvy po těle, které lze odstranit jen laserem, což je drahé,“ uvedla.
Léčba lehkých forem trvá čtyři až šest let, těžkých deset let i více. U těch nejlehčích forem většinou stačí poradit se v lékárně, nakoupit léčebnou kosmetiku a podle návodu s ní kůži ošetřovat. Zhruba měsíc trvá, než se ukážou první známky zlepšení. Pokud se nic neděje, nebo dokonce se stav zhorší, radí Klézlová vyhledat lékaře. Mnohé přípravky mohou psát pediatři a praktičtí lékaři, závažnější formy by měl léčit dermatolog.
V těžších případech se podávají také antibiotika a pomáhají i některé druhy hormonální antikoncepce a přípravky se zinkem a selenem. Dobře na kůži působí také přípravky s olejem australského čajovníku, s jinanem, šalvějí, jalovcem či řebříčkem. Naproti tomu měsíček, propolis, heřmánek a síra mohou vyvolat alergické reakce.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.