Několik kilo navíc může podle vědců prodloužit člověku život

Mírná nadváha je pravděpodobně pro člověka prospěšná, protože ho může uchránit před předčasným úmrtím. K takovému závěru dospěli podle agentury Reuters kanadští badatelé, jejichž nová studie byla zveřejněna v internetovém vydání časopisu Obesity.

Vědci zjistili, že podvyživení a extrémně obézní lidé umírají dřív než lidé s normální váhou, zatímco ti s mírnou nadváhou žijí déle než lidé s přiměřenou váhou.
„Není žádným překvapením, že extrémní podvyživenost a nadměrná obezita zvyšují riziko úmrtí, překvapivé ovšem je, že mírná nadváha může přinést lidem výhodu delšího věku,“ konstatoval badatel David Feeny z Kaiser Permanente Center for Health Research.
Jeho kolega, profesor Portlandské státní univerzity Mark Kaplan, ale zastává názor, že zatímco několik málo kilogramů navíc může chránit starší lidi, jejichž zdraví se s postupujícím věkem horší, neznamená to, že lidé s normální váhou by se měli snažit přibrat.
„Naše studie přihlížela k úmrtnosti, nikoli ke kvalitě života, a s obezitou souvisí mnohé negativní důsledky pro zdraví, včetně vysokého tlaku, vysokého cholesterolu a diabetes,“ prohlásil Kaplan.
Studie byla založena na zkoumání souvislosti mezi takzvaným indexem tělesné hmotnosti (BMI) a úmrtími ve skupině 11.326 dospělých v Kanadě během 12 let za současného využití údajů National Population Health Survey.
Během studijního období (1994/1995 až 2006/2007) podvyživení lidé umírali ve srovnání s normálně vážícími lidmi s o 70 procent vyšší pravděpodobností, zatímco extrémně obézní lidé umírali s o 36 procent vyšší pravděpodobností. Ale lidé s nadváhou umírali s pravděpodobností jen o 17 procent vyšší. Relativní riziko pro obézní lidi bylo téměř shodné jako v případě jednotlivců s normální váhou.
Podle badatelů je to první rozsáhlá kanadská studie, která ukazuje, že lidé s nadváhou mohou skutečně žít déle než ti s normální váhou. K obdobným závěrům dospěl i starší výzkum provedený v USA, jehož výsledky byly publikovány v roce 2005 v odborném časopise Journal of the American Medical Association.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.