Bolesti kolene

Otázka

Dobrý den, od května minulého roku mám problémy s kolenem. Nejprve jsem navštívila ortopeda, který se domníval, že jde o zánět šlach. Léčba nezabrala. Ortoped mě poslal na ultrazvuk žil v koleni, testy byly v pořádku. Bolesti přetrvávaly. Následně jsem byla odeslána na revmatologii. Zde mě doktorka poslala na magnetickou rezonanci – drobná bakerova cysta a mírně nakloněná patela, jinak v pořádku; krevní testy byly naprosto v pořádku, žádná borelie ani revmatoidní faktor nebyl zvýšen, rtg v pořádku. Bylo mi doporučeno šetření kolene, dostala jsem obstřik a dále mě čekají viskosuplementace.

Odpověď

V případě, že viskosuplementace nezaberou a potíže budou přetrvávat, se doktorka zmínila o artroskopii. V současné době mám koleno mírně oteklé, podkolení vyklenutější. Koleno bolí hlavně v klidu (pokud je pokrčené bolí vpředu pod čéškou, pokud natažené, bolí v podkolení), pohyb mi sice také dělá občas potíže, ale s bolestmi v klidu to nemohu srovnávat. Psychicky jsem z toho všeho už vyčerpaná. Prosím o jakýkoliv názor na celou věc, popřípadě další postup v léčení nebo typ na diagnózu (připadá mi, že doktoři si se mnou neví rady). Je mi 18 let.

MUDr. Marta Šimůnková:
Bakerova cysta je zmnožení tekutiny v normálním „váčku“, který je v podkolenní jamce. K tomu dochází třeba jako důsledek úrazu (i jako špatného šlápnutí), přetížení, někdy se ani nepodaří příčinu zjistit. Bakerova cysta bolí a někdy brání pohybu. První léčbou je šetření kloubu, pak je možné se pokusit o obstřiky, viskosuplementaci a když to nepomůže, pak se provádí odstranění cysty operačně – třeba artroskopicky.
Jsem přesvědčena, že lékaři postupují podle nejnovějších poznatků a správně.