Dobrý den, v zimním období jsem si loni přivezla z hor štiplavou bolest konečků prstů, doprovázené zarudlými flíčky. Lékař diagnostikoval omrzliny. Cca po měsíci, kdy jsem aplikovala calciovou mast bolest zmizela. Potíže se opět objevily v létě. Po měsíci mazání c. mastí bolest přetrvává. Nemůže se jednat o Raynaldův fenomén?
To, co popisujete, je nejspíše tzv. Raynaldův fenomén, který byl spuštěn prochladnutím. Jde o postižení cév, které reagují na změny teploty stažením, což bolí. Tato porucha se může vyskytovat sama o sobě, nebo i v rámci jiných chorob. Myslím, že by bylo vhodné vyšetření v cévní poradně. Existují léky, které potíže míní.
Raynaudova nemoc, též primární Raynaudův syndrom, je charakterizována recidivujícími záchvaty zblednutí a bolestí periferních částí těla, zejména pak prstů na rukou. Podkladem jsou křečovité stahy drobných tepen a tepének, které vedou k poruše krevního zásobení postižené oblasti. Faktorem, který vyvolá záchvat, bývají obvykle silné emoce nebo chlad. Postiženy jsou obvykle mladé zdravé ženy. K poruchám kůže nebo dalších tkání může dojít jen při dlouho trvající těžkém průběhu onemocnění, do typického klinického obrazu nepatří.
Příčina onemocnění není známa, jde pravděpodobně o funkční poruchu drobných tepen. Jako (sekundární) Raynaudův syndrom se označuje stav podobný Raynaudově chorobě, ale který se objevuje v důsledku jiných chorob. Křečovitý stah tepen na začátku záchvatu vede k odkrvení postižené části těla, obvykle špičky prstu. Křečovitý stah je úplný, do postižené oblasti nepřitéká žádná krev. Špička prstu je nápadně bledá, hranice postiženého úseku je nápadně ostrá.