Brusel: Většina Evropanů neví o lince 112, Češi jsou výjimkou

Většina Evropanů nezná univerzální číslo tísňového volání 112, které je možné používat kdekoli v Evropské unii, ukázal průzkum zveřejněný dnes Evropskou komisí. Češi ale patří v tomto směru v EU mezi několik málo výjimek. Komise kvůli výsledkům průzkumu vyzvala členské země unie, aby se zasadily o lepší informovanost lidí o této lince. Může totiž zachraňovat životy, zdůraznil Brusel.

Česko se Slovenskem společně s Finskem, Lucemburskem a Polskem patří podle průzkumu, na který komise odkazuje, mezi pět zemí, kde většina obyvatel dokázala určit číslo 112 jako tísňovou linku. Například v Itálii, Řecku a Británii to ale vědělo jen méně než deset procent obyvatel.

Brusel výzvu zemím „sedmadvacítky“ vydal dnes v souvislosti s tím, že právě na dnešek připadá „evropský den čísla 112“.

Evropské tísňové číslo 112 zachraňuje život, ale jen tehdy, když o něm lidé vědí,“ zdůraznila eurokomisařka Neelie Kroesová. Povinnost informovat občany o lince 112 ukládá zemím EU unijní legislativa. „Členské státy musejí vynaložit víc úsilí, aby každý člověk věděl, že v nouzi může zavolat na číslo 112,“ doplnila komisařka.

Na linku 112 je možné volat bezplatně z pevných linek i z mobilních telefonů ve všech zemích EU. Stejné číslo se používá třeba i v Chorvatsku či v Turecku.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.