Před stoletím se narodil vynálezce umělé ledviny

Před 100 lety, 14. února 1911, se v nizozemském Leidenu narodil vynálezce umělé ledviny Willem Johan Kolff. Prototyp svého vynálezu, který později zachránil miliony lidských životů, zkonstruoval za druhé světové války v provinční nemocnici za pomoci párkových střívek a plechovek od džusu. V téže době spoluzaložil v Nizozemí první evropskou krevní banku. Životy zachraňoval Kolff za války nejen s pomocí svého lékařského umění. V nemocnici také schovával stovky lidí, kteří se snažili vyhnout nacistickým pracovním táborům.

V roce 1950 přesídlil Kolff do Spojených států Amerických, kde strávil zbytek své vědecké kariéry. Podílel se i na vytvoření prvního umělého srdce a v roce 1982 byl členem týmu, který jej poprvé voperoval do těla pacienta. Zabýval se i vytvářením umělých očí, uší či končetin. Willem Johan Kolff, který byl podle svých kolegů skutečným vizionářem, zemřel před dvěma lety ve věku nedožitých 98 let. Za svého života získal více než desítku čestných doktorátů z univerzit po celém světě a více než stovku prestižních mezinárodních ocenění. O problematice umělých orgánů publikoval řadu knih a stovky článků. Do důchodu prý odešel až v 86 letech.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.