Brusinky jsou chutné a mají i preventivní vliv na zdraví

Brusinky jsou nejen chutnou přílohou k masům, jsou známé i díky svým účinkům v prevenci infekcí močových cest, onemocnění žaludku či vysoké hladiny cholesterolu. V kuchyni i lidovém léčitelství je užívali už staří Řekové. Podle indiánské legendy jsou darem ducha, který seslal na zem holubici s kytičkou brusinek v zobáku. Evropanům připomínal plod brusinky hlavu jeřába: crane berry, z toho název cranberries.

Ve sto gramech brusinek je 20 miligramů vitaminu C, a tak kdo jí brusinky, získává ochranu před chřipkou a zimním nachlazením. Studie potvrdily, že brusinky jsou i silným přírodním antibiotikem. Pro vysoký obsah sodíku ale nejsou vhodné pro lidi s vysokým tlakem a pro vysoký obsah kyseliny šťavelové pro lidi s ledvinovou dietou.
Brusinky obsahují rostlinné látky, které zabraňují usazování bakterií na sliznicích. Tento protipřilnavý účinek způsobí, že bakterie se vyplaví z těla dřív, než mohou způsobit infekci.
Podle urologa Milana Bureše z pražské Polikliniky Budějovická onemocní infekcí močových cest alespoň jednou v životě polovina žen, z nich téměř polovina trpí opakovanými záněty. „Při opakovaných zánětech je nutno nejprve vyloučit další možné příčiny potíží, jako například nádor. Nejjednodušší a nejdostupnější cestou, jak opakování zánětů předcházet, je preventivní užívání brusinek,“ shrnul odborník.
Protipřilnavý účinek brusinek přispívá i k tomu, že se v žaludku neuchytí bakterie, které způsobují vznik vředů v zažívacím traktu a zvyšují riziko onemocnění rakovinou žaludku. Vhodnou prevencí je pití jedné sklenice nápoje z brusinkové šťávy dvakrát denně.
Protipřilnavé účinky brusinek zabraňují usazování bakterií i v ústní dutině. Ústní vody s výtažkem z těchto plodů snižují množství bakterií v ústech, což zpomaluje tvorbu zubního plaku, hlavní příčiny zánětu dásní. Pojídání brusinek pomáhá i při průjmech a působí močopudně.
Z extraktů brusinek se vyrábějí některé léky. Přidávají se také do zubních past i vod, do žvýkaček či kosmetiky, protože prý zpomalují stárnutí. Lékaři, kteří doporučují brusinky jako prevenci nebo i během onemocnění, zároveň připomínají, že člověk nesmí vysadit předepsané léky.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.