Spát denně o hodinu déle zřejmě snižuje nebezpečí, že se v cévách začne ukládat vápník, což je předzvěst srdečních onemocnění. Oznámili to dnes vědci z Chicagské univerzity. Závěry jejich výzkumu dál rozšiřují seznam nepříznivých zdravotních důsledků nedostatku spánku, který už zahrnuje například přibývání na váze, cukrovku a zvýšený krevní tlak.
„Zjistili jsme, že lidem, kteří spí déle, hrozí menší nebezpečí nových kalcifikací koronárních cév. Bylo to překvapivě výrazné,“ citovala agentura Reuters Diane Lauderdaleovou, jejíž studii na dané téma otiskl Journal of the American Medical Association. Podle Lauderdaleové jde o velmi časný ukazatel budoucího rizika srdečního onemocnění.
Její tým zkoumal 495 lidí ve věku od 35 do 47 let. Byla zaznamenávána délka jejich spánku, usazeniny vápníků v srdečních cévách byly vyhodnoceny na začátku studie a na jejím konci po pěti letech. Poté, co vzal v úvahu další faktory jako věk, pohlaví, rasu, vzdělání, kouření a sklon k poruchám dechu ve spánku, došel tým k závěru, že délka spánku hraje při vytváření usazenin vápníku v koronárních cévách významnou roli.
Během studie se vápenatění cév objevilo u 12 procent zkoumaných. Mezi těmi, kdo spali méně než pět hodin denně, to ale bylo 27 procent, u těch, kdo spali pět až sedm hodin, 11 procent, a u těch, kdo spali víc než sedm hodin denně, kleslo toto číslo na šest procent.
Proč to tak je, není podle Lauderdaleové zcela jasné. Tato lékařka také řekla, že závěry jejího týmu by měly potvrdit další studie, ale mnohé studie zdůrazňují potřebu spát nejméně šest hodin denně.
Vložit komentář