Častá stolice

Otázka

Dobrý den, Je mi 26 let a už asi rok nežiju zrovna zdravě. Dost málo jím vařenou stravu, skoro vůbec. Jen to, co si koupím ráno cestou do práce, pečivo, občerstvení venku, paštiky, rohlíky atd. Vážím cca 70 kg výška 178. V poslední době jsem přibral tak do deseti kg protože jím docela často, ale jen tady tato jídla. Můj problém je ten, že musím často chodit na velkou potřebu, denně cca 4krát. Začnou se mi kroutit střeva a musím jít.

Odpověď

Stolice není pevná, spíš řidší, ale voda to taky není. Docela mě to obtěžuje. Mám ale pocit, že když jím vařené jídlo – třeba na dovolené – vařili tam skvěle, a to už jsem byl na velké jednou, max. dvakrát a stolice pevná. Nejsem si prostě jistý, jestli je to na to, abych šel na vyšetření, anebo je to stravou. Jinak horečky ani bolesti břicha nemám, v noci na záchod nechodím vůbec, spím v pohodě. Nehubnu, nic víc se se mnou neděje, jen toto. Můžete mi, prosím, poradit? Mám jít na vyšetření?

MUDr. Marta Šimůnková:
Na dálku a bez vyšetření nemohu říci nic jistě, ale vaše potíže mohou být důsledkem životního stylu a to nejen způsobu stravování. Zřejmě žijete ve velkém spěchu a psychickém vypětí. Jistotu, že nejde o chorobu však získáte jen po gastroenterologickém vyšetření.