Češi souhlasí s asistovanou reprodukcí, málo ale o ní vědí

Zhruba každé dvacáté dítě v Česku se narodí po umělém oplodnění, v Dánsku, Finsku či Belgii každé šesté. Přitom 78 procent Čechů podle průzkumu souhlasí s tím, aby asistovaná reprodukce zůstala možností pro neplodné páry. Třetina lidí se však obává možných vedlejších účinků a 17 procent věří, že dítě počaté uměle je náchylnější k poruchám imunity a genetickým chorobám. Pro většinu rodičů je stále tabu hovořit o tom, že dítě je „ze zkumavky“, a tají to. Řekl to primář centra Iscare IVF Milan Mrázek.

Podle docenta Tonko Mardešiče ze sanatoria Pronatal přispívá k nižšímu počtu dětí „ze zkumavky“ v Česku i to, že tu je méně liberální úprava umělého oplodnění než v zemích, které jsou na špici žebříčku. V Česku platí zdravotní pojišťovny ženě tři léčebné cykly za život, v Belgii šest. Když žena v Česku otěhotní po druhém cyklu a chce pak znovu jít na umělé oplodnění, pojišťovna jí uhradí už jen jeden cyklus. V Belgii zaplatí pojišťovna po porodu dítěte „ze zkumavky“ znovu dalších šest cyklů.

Podíl dětí narozených touto cestou stoupá v Evropě s rostoucí průměrnou délkou života, rostoucím osobním příjmem a rostoucím HDP na obyvatele. Podíl těchto dětí je vyšší také v zemích s vyšším průměrným věkem rodičky, shrnul docent Mardešič.

„Češi podle průzkumu fandí asistované reprodukci, ale chybí jim znalosti,“ shrnul výsledky průzkumu Tomáš Horejsek z IBRS, která průzkum pro Českou gynekologickou a porodnickou společnost letos v dubnu provedla. Dotázaní nejčastěji přeceňovali rizika spojená s umělým oplodněním.

„Děti po IVF (mimotělním oplodnění) jsou zcela zdravé a normální ve srovnání s dětmi po přirozeném početí a je nutné rozptýlit mýty o tom, že tyto děti by mohly mít horší vlohy z pohledu imunologie a genetiky,“ zdůraznil docent Mrázek.

Mezi lety 1991 až 2005 stoupl průměrný věk českých žen při narození prvního dítěte z 21 na 29 let. Přibylo těch, které rodí později, přitom plodnost ženy po 35. roce výrazně klesá. Přibývá žen, které se rozhodnou založit rodinu až po vybudování kariéry. A se zhoršujícím se životním prostředím také klesá plodnost mužů. Až 20 procent párů se tedy potýká s neplodností, ve třetině je problém u ženy, ve třetině u muže a ve třetině u obou. Východiskem je asistovaná reprodukce, pomůže 80 procentům párů.

Profesor Pavel Trávník z České gynekologické a porodnické společnosti označil neplodnost za poruchu zdraví, která má dopad na rodinu i společnost. „Domnívám se, že by bylo potřeba ještě více podpořit cestu asistované reprodukce, ze všech propopulačních opatření jsou tyto peníze investované nejefektivněji,“ řekl.

Informace o neplodnosti, jejích příčinách a možné léčbě, včetně kontaktů na centra asistované reprodukce, najdou zájemci na www.stopneplodnosti.cz.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.