Citlivá kůže na bradavkách

Otázka

Dobrý den, je mi 23let a asi týden mě trápí citlivé bradavky. Zejména jsou-li v kontaktu s nevhodným oblečením. Na špičkách bradavek mám oloupanou kůžičku a droboulinké pupínky. Jinak nepozoruju žádné změny tvaru, barvy, velikosti, atd. Doposud žádné problémy, ani nikdo v rodině, od 18let beru HA, poslední rok Gravistat, který mi zatím ne příliš dokonale řídí cyklus, nekouřím. Může jít o hormonální poruchu nebo snad o rakovinu?

Odpověď

MUDr. Marta Šimůnková:
Vezmu to od konce: rakovina prsu se nejčastěji projeví jako bulka v prsu, asymetrií tvaru prsu a bradavek, výtokem z bradavky. Vyloučit se může buď mamografickým vyšetřením nebo ultrazvukem. Zvýšená citlivost bradavek bývá při hormonálních změnách (typicky na začátku těhotenství). To, co popisujete vy (šupící se kůže a pupínky), mohou být příznaky lokalizované formy atopického ekzému (ten může začínat i v dospělosti). bylo by dobré, kdybyste kůži ukázala kožnímu lékaři, který by vám podle charakteru změn doporučil vhodnou léčbu. Zatím zkuste suchou kůži promazávat nedráždivou mastí (z lékárny, např. Lipobase Repair).

Ještě ke Gravistatu: v dnešní době je trendem používat nižší dávky estrogenů  – do 35 mikrogramů. Gravistat obsahuje 50 mikrogramů ethinylestradiolu, nejvíc ze všech dostupných pilulek. Není vyloučeno, že se podílí i na kožních změnách.