Den neuroendokrinních nádorů připomene vzácné onemocnění 

Někdy až tři nebo čtyři roky od prvních příznaků trvá, než se podaří určit vzácné a nebezpečné nádorové onemocnění, které se projevuje u každého pacienta jinak. Jde o málo známé neuroendokrinní nádory. Mění tvorbu hormonů, jejich nedostatek či nadbytek způsobuje vážné komplikace. Projevují se jako nemoci trávení, nebo třeba ukládání tuku v obličeji. Světový den neuroendokrinních nádorů 10. listopadu má přispět k osvětě mezi lékaři i laickou veřejností. 

Conseq Investment Management

„Každý rok přibývá v Česku 250 pacientů s neuroendokrinním nádorem. Více než polovina už má metastázy. Přitom šance na dlouhodobé přežití a třeba i vyléčení je při léčbě v raných stadiích velmi dobrá,“ řekla předsedkyně kooperativní skupiny pro tyto nádory, primářka onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice Eva Sedláčková. 

Neuroendokrinní nádory jsou podle ní zákeřné v několika směrech. Kvůli tomu, že jsou vzácné, lékaři je mnohdy nedokážou odhalit tak rychle jako běžné typy nádorů. Navíc mohou napadat prakticky všechny orgány těla a jejich projevy se různí podle toho, kde se objeví. 

Pokud nádor třeba působí na vznik hormonu ACTH, který u zdravého člověka vzniká v podvěsku mozkovém, pak podporuje tvorbu kortizolu v nadledvinách. Postava nemocného se mění typickým ukládáním tuku na trupu a obličeji. 

Léčba je především chirurgická. Pokud operace není možná, podávají se přípravky s hormonem somatostatinem nebo protinádorové léky. Další možností je ozáření nádoru a jeho zničení. 

Příčiny nárůstu počtu pacientů ze 150 v roce 2000 až na letos očekávaných 250 nejsou podle primářky zřejmé. Jde nejspíš o změny stravování a vlivy životního prostředí. Roli hraje i zlepšení endoskopických metod, které umožňují nádory odhalit. 

Pro lidi, kteří pojali podezření, že by v jejich případě mohlo jít o tento typ nádoru, funguje na webová poradna. „Na www.neuroendokrinni-nadory.cz se mohou obracet pacienti i lékaři. Je pro nás zadostiučiněním, když se podaří díky našim aktivitám pomoci pacientovi, který by se jinak ke správné léčbě dostal třeba až za rok,“ shrnula primářka.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.