IKEM oslavil sedmistou transplantaci srdce

Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) v pražské Krči oslavil 700. transplantaci srdce provedenou v tomto ústavu. Setkání se zúčastnilo téměř 200 bývalých pacientů, kteří v minulosti náročný lékařský zákrok podstoupili. „To by snad bylo i na zápis do Guinessovy knihy rekordů, tolik lidí s transplantovaným srdcem v jedné místnosti,“ glosoval na úvod setkání přednosta kardiocentra Jan Pirk.

Lékaři v IKEMu transplantovali již 708 srdcí. Kromě Čechů a Slováků zde dostali nové srdce také lidé z Vietnamu a Malajsie. Z celkového počtu pacientů bylo 123 žen, pět lidí absolvovalo výměnu srdce dokonce dvakrát. Věk transplantovaných se pohybuje v rozmezí od pěti do více než sedmdesáti let. Průměrné stáří je však 45 až 65 let.
Z výzkumů provedených v IKEMu vyplývá, že zákrok významně přispívá ke zlepšení kvality života. Sedmdesát procent pacientů považuje svůj stav za výrazně lepší. Dalších dvacet procent za lepší oproti situaci před operací. Nejdéle žijícím člověkem s transplantovaným srdcem je dnes dvaasedmdesátiletý Rudolf Sekava, který zákrok podstoupil před 24 lety. Podle svých slov se po zákroku mohl vrátit ke svému povolání středoškolského učitele, jímž byl až do loňského roku. Někteří transplantovaní se ve volném čase věnují také sportu. Při institutu dokonce existuje fotbalový klub lidí s vyměněnými orgány, kde se nachází i několik hráčů s novým srdcem.
Klinický program transplantací srdce zahájil IKEM v roce 1984, kdy provedl nejen první úspěšnou československou, respektive českou náhradu srdce, ale i první takový úspěšný zákrok ve východní Evropě. Tehdy čtyřiačtyřicetiletý technik Josef Divina žil 13 a půl roku. Zemřel 7. června 1997 na selhání ledvin, vyvolané dlouhodobou farmakologickou zátěží organismu.
V Česku se srdce transplantují ve dvou centrech – v Praze a v Brně. IKEM si již od začátku udržuje postavení největšího pracoviště zaměřeného na srdeční operace. Vloni tu provedli na 1150 těchto výkonů, z toho 44 transplantací srdce.
V roce 2003 zde zahájili program „umělého srdce“, přesněji mechanické srdeční podpory, která pomáhá nemocným čekat na vhodný orgán. Dosud tu provedli na 50 implantací. Vloni v listopadu si zdejší lékaři připsali další české prvenství – úspěšnou kombinovanou transplantaci srdce a plic. Jedná se o dost vzácný výkon, ročně se jich dělá ve světě přibližně 80.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.