Rakovina do roku 2010 předstihne srdeční choroby a stane se v celosvětovém měřítku hlavní příčinou úmrtí. Je to především důsledek stárnutí obyvatelstva v některých zemích a zvýšené spotřeby cigaret v rozvojových státech. Oznámila to ve Washingtonu Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny. Teď je rakovina příčinou každého osmého úmrtí.
„Zátěž představovaná rakovinou se v posledních třech desetiletích minulého století zdvojnásobila. Předpokládá se, že v letech 2000 až 2020 se znovu zdvojnásobí a do roku 2030 skoro ztrojnásobí,“ uvedla organizace. Kolem roku 2030 bude podle ní rakovina zjištěna u 26,4 milionu lidí ročně a 17 milionů lidí na ni bude ročně umírat.
Za letošní rok bude podle odhadů ve světě zjištěno asi 12,4 milionu nových onemocnění rakovinou a 7,6 milionu lidí na ni zemře.
U mužů je nejběžnější formou nově zjišťované rakoviny a úmrtí na ni rakovina plic, u žen je to rakovina prsu. Na rakovinu častěji onemocní a umírají muži.
Kouření, které se považuje za hlavní faktor vzniku rakoviny plic, se sice v některých rozvinutých zemích daří omezovat, ale tabákové společnosti nacházejí nové zákazníky v rozvojových státech. Asi čtyřicet procent z celkového počtu kuřáků na světě žije v Číně a v Indii, řekl John Seffrin z vedení Americké společnosti pro rakovinu.
V České republice onemocní rakovinou asi 65.000 lidí ročně. Kolem 28.000 jich na tuto nemoc umírá.
Vložit komentář