Rakovina brzy předstihne srdeční nemoci jako příčina smrti

Rakovina do roku 2010 předstihne srdeční choroby a stane se v celosvětovém měřítku hlavní příčinou úmrtí. Je to především důsledek stárnutí obyvatelstva v některých zemích a zvýšené spotřeby cigaret v rozvojových státech. Oznámila to ve Washingtonu Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny. Teď je rakovina příčinou každého osmého úmrtí.

„Zátěž představovaná rakovinou se v posledních třech desetiletích minulého století zdvojnásobila. Předpokládá se, že v letech 2000 až 2020 se znovu zdvojnásobí a do roku 2030 skoro ztrojnásobí,“ uvedla organizace. Kolem roku 2030 bude podle ní rakovina zjištěna u 26,4 milionu lidí ročně a 17 milionů lidí na ni bude ročně umírat.
Za letošní rok bude podle odhadů ve světě zjištěno asi 12,4 milionu nových onemocnění rakovinou a 7,6 milionu lidí na ni zemře.
U mužů je nejběžnější formou nově zjišťované rakoviny a úmrtí na ni rakovina plic, u žen je to rakovina prsu. Na rakovinu častěji onemocní a umírají muži.
Kouření, které se považuje za hlavní faktor vzniku rakoviny plic, se sice v některých rozvinutých zemích daří omezovat, ale tabákové společnosti nacházejí nové zákazníky v rozvojových státech. Asi čtyřicet procent z celkového počtu kuřáků na světě žije v Číně a v Indii, řekl John Seffrin z vedení Americké společnosti pro rakovinu.
V České republice onemocní rakovinou asi 65.000 lidí ročně. Kolem 28.000 jich na tuto nemoc umírá.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.