Jak si poradit s menstruací v letních měsících?

Menstruace na dovolené, v letním horkém počasí nebo při sportování – pro mnoho žen stále důvod k obavám, že jim znepříjemní prázdniny. Přestože v létě menstruace pohodlná není, nemusí vést podle odborníků k přehnaným starostem. Ženy dnes totiž mají na výběr řadu menstruačních pomůcek, které jejich komfort výrazně zvyšují, a pokud menstruaci nechtějí na dovolené řešit vůbec, mohou ji oddálit. Jak cyklus v létě zvládnout co nejlépe, radí MUDr. Martina Novotná, gynekoložka z reprodukční kliniky Reprofit.

Používejte alternativní pomůcky

Menstruace už dávno není jen o používaní klasických vložek. Kromě tampónů ženy stále častěji sahají po menstruačním kalíšku, který je pohodlnou a ekonomickou alternativou. Tampony i menstruační kalíšky jsou k dispozici v různých velikostech, takže si ženy mohou vybrat ty, které jim nejlépe vyhovují.

„Dá se s nimi bez problémů plavat, protože absorbují menstruační krev přímo uvnitř pochvy. Ženy se proto nemusí bát, že by se krev dostala do vody. S kalíškem se každá žena musí naučit správně zacházet – po vyjmutí z pochvy z něj vyleje krev, omyje ho a může znovu zavést. Není to složité,“ popisuje MUDr. Novotná.

Vyzkoušejte menstruační kalhotky

Řada žen, a hlavně mladších dívek, už dnes při menstruaci běžné hygienické pomůcky nepoužívá – nosí totiž speciální kalhotky, jejichž vnitřní vrstva absorbuje menstruační krev. Po použití se menstruační kalhotky buď ručně opláchnou, nebo vyperou v pračce.

„Jsou ekologické, protože se stejně jako menstruační kalíšky dají používat opakovaně. Nedochází u nich k prosáknutí krve a oblíbily si je zejména dívky v mladším věku. Ve škole nebo třeba na letním táboře díky nim nemusí nic řešit – stačí je pravidelně měnit,“ říká MUDr. Novotná. Vhodnou alternativou jsou podle ní i pro ženy, kterým z nějakého důvodu nevyhovují tampony nebo menstruační kalíšky.

Dbejte na správnou hygienu

Při menstruaci je důležité dodržovat správnou hygienu, na kterou je třeba dbát zvlášť při dlouhém cestování nebo na místech s horšími hygienickými podmínkami. V opačném případě hrozí nejen riziko zašpinění oblečení, ale také infekce.

„Pokud zůstanou menstruační tampony nebo kalíšky zavedeny v pochvě příliš dlouho, hrozí ženám syndrom toxického šoku. V takovém případě dochází k množení bakterií a ženy mohou dostat sepsi, tedy otravu krve. Tento závažný stav spojený s rozšířením infekce do celého těla může dokonce ohrozit jejich život,“ zdůrazňuje MUDr. Novotná.

Odsuňte si menstruaci na později

Menstruace se dá i oddálit – buď pomocí hormonální antikoncepce, nebo jiných hormonálních léků. „Pokud například žena nečekaně odjíždí na last minute a ví, že bude mít za tři dny menstruaci, může si nechat od svého gynekologa předepsat léky, které jí krvácení oddálí. Užívat je bude po celou dobu své dovolené. Menstruace se dostaví za několik dnů poté, co je vysadí,“ popisuje MUDr. Novotná.

V případě déle plánované dovolené je možné tímto způsobem změnit menstruační cyklus s předstihem. „Ženy si oddálení menstruace mohou naplánovat už na jaro a nemusí pak na dovolené myslet na každodenní užívání tabletek,“ doplňuje. Menstruační cyklus je možné v létě také úplně zastavit. Při nepřetržitém užívání hormonální antikoncepce, bez sedmidenní pauzy, je totiž tělo stále pod vlivem hormonů a menstruace se nedostaví.

Pravidelně cvičte

Křeče a bolesti, které menstruaci u některých žen doprovází, pomáhá zmírnit pravidelná fyzická aktivita. Pohyb navíc stimuluje uvolňování endorfinů, které tlumí bolest a zlepšují náladu.

„Při menstruaci se některé ženy cítí podrážděně až úzkostně. Jejich bolesti jsou přitom často důsledkem spasmu – křeče svalů, proto je hodně důležitý pravidelný strečink. Správné protahování udržuje svaly uvolněné a podporuje regeneraci,“ říká MUDr. Novotná. Zároveň ale zdůrazňuje, že pokud žena začne svou menstruaci vnímat jako velký diskomfort, a to jak z hlediska bolesti, tak intenzity a délky krvácení, měla by takovou situaci konzultovat se svým gynekologem.

Dodržujte pitný režim

Menstruační cyklus má vliv i na hladinu tekutin v těle – u některých žen může při silnějším krvácení dojít k jejich zvýšené ztrátě. Obzvlášť v horkých letních dnech je proto zásadní dodržování pravidelného pitného režimu. Příjem tekutin by se měl rozložit do celého dne. Ideální je pít vodu nebo neslazený čaj, alkohol ani káva se do pitného režimu nepočítají.

„Správná hydratace těla je v období menstruace velmi důležitá. U řady žen pomáhá v kombinaci s cvičením zmírňovat svalové křeče. Díky dostatečnému přísunu tekutin mohou navíc ženy předcházet otokům, které se při menstruaci také často objevují,“ uzavírá MUDr. Novotná.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.