Jaterní testy u žen s moderní antikoncepcí jsou zbytečné 

Jaterní testy u žen, které berou moderní hormonální antikoncepci, jsou podle předního českého hepatologa docenta Petra Urbánka zbytečné. V přípravcích je tělu blízký estrogen, k tomu ve velmi malých dávkách, a tak na játra nemá vliv, řekl Urbánek. Podle něj je ale nutná osvěta. V ženách přetrvává povědomí, že by testy měly mít. Myslí si to i řada lékařů a na testy je zbytečně posílají. 

„Z pohledu hormonální antikoncepce jsou jaterní testy úplně zbytečné,“ zdůraznil Urbánek. Potvrdil to i gynekolog Michael Fanta z Všeobecné fakultní nemocnice. „Dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce chrání před rozvojem rakoviny vaječníku, dělohy a tlustého střeva,“ doplnil. 

Česko bylo podle Fanty jednou z posledních zemí, kde se jaterní testy u žen s antikoncepcí plošně dělaly. Nyní jsou už gynekologové poučenější a ženy na testy neposílají. Problém je spíše u lékařů jiných odborností. 

Pilulky proti početí jsou na trhu 50 let. V počátcích vývoje se dávaly do souvislosti s nezhoubnými nádory jater. Studie ze 70. a 80. let minulého století, kdy dávky v pilulkách byly desetkrát vyšší, prokázaly častěji nezhoubné nádory až po více než pěti letech užívání. 

„Za posledních deset až 15 let žádné větší klinické studie tuto souvislost neprokázaly. Z pohledu medicíny založené na důkazech je proto nutno považovat ji za nepravděpodobnou,“ řekl Urbánek. 

Ženy se podle něj zbytečně obávají toho, že jim účinná látka v pilulkách poškodí játra. Vše prý nasvědčuje tomu, že je to spíše naopak. Příčinou je chemická povaha hormonů, které jsou blízké hormonům těla, navíc jsou podávány v dávkách v řádu mikrogramů. 

Potvrzená souvislost nežádoucích účinků je jen u nemocí jater, kde příčinou je porucha cévního zásobení. Postihuje ženy s genetickou vlohou k poruše srážlivosti krve. Zdravé ženy se ničeho obávat nemusejí. 

Antikoncepce je podle Urbánka vhodná i pro většinu žen s onemocněním jater. Ve své praxi se nesetkal s případem, kdy by musel antikoncepci zakázat. Není důvod nepsat pilulky ženám s hepatitidou A, které překonaly akutní fázi a zotavují se. Ženy s hepatitidou B nebo C v chronickém stadiu a pacientky s cirhózou by je dokonce užívat měly, protože těhotenství by mohlo jejich jaterní onemocnění zhoršit. 

„Kontrola jaterních testů po nasazení antikoncepce je na místě jen u žen, které postihlo jaterní onemocnění v těhotenství, takzvaná těhotenská hepatopatie,“ doplnil gynekolog. 

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.