Je pro mne vhodná hormonální substituční terapie?

Otázka

Je mi 65 let, jsem zdravá, neberu žádné prášky, jen občas na jaře a na podzim si sama naordinuji nějaký doplněk stravy. Při poslední gynekologické preventivní prohlídce mi paní doktorka odmítla napsat hormony Antillete s vysvětlením, že by mi hrozilo nádorové onemocnění, protože už je beru 10 let apod. Bojím se, že ze mne bude brzy scvrklá stařenka (jak mi řekla předcházející lékařka-primářka, která odešla do důchodu a ke které chodila i moje maminka). Prý mám abnormálně málo ženských hormonů! Vypadám dobře, nemám ani potíže s klouby… Chtěla bych ty hormony brát dále! V naší rodině se nikdo z mojí strany na rakovinu neléčil ani neumřel. Mohu na užívání hormonů trvat?

Odpověď

Pravděpodobně jste myslela Acivelle, což je přípravek nízkodávkové hormonální substituční léčby. Podle obecně platných doporučení je žádoucí podávat hormonální substituční terapii co možná nejkratší dobu a jen v době navazující na menopauzu. Je prokázáno, že u starších žen je pak zvýšené riziko zdravotních komplikací, nejen nádorů – především prsu, ale v důsledku působení hormonů dochází i k zvýšené srážlivosti krve se všemi důsledky, tedy i k vyššímu riziku kardiovaskulárních chorob a trombózy s tromboembolií. To na obranu paní doktorky, která postupovala zcela správně.

Na druhou stranu jsou hormony vhodné pro udržení kostní hmoty, nic není zcela jednoznačné a vždy je nutné zvažovat přínos i rizika u konkrétní ženy. Hormony udržují lepší stav kůže i sliznic. Sama na dálku vám nemohu nic konkrétně poradit. Pokud nemáte nadváhu, hypertenzi, máte dobré parametry krevní srážlivosti, chodíte pravidelně na mamografii, pak se zkuste s paní doktorkou dohodnout. Je však nutné mít na paměti, že tato léčba má kromě přínosů i rizika!