Ačkoliv je konopí v českých lékárnách již téměř dva roky vedeno jako legální léčivo, využívá se pouze zřídka. Na vině je nízká informovanost veřejnosti a odborníků i vysoká cena, na kterou nepřispívají zdravotní pojišťovny. Zbourat předsudky a podpořit rozšíření těchto léčiv se rozhodla odborná konference, která se konala v první polovině března v Praze.
Hlavním cílem mezinárodní konference s názvem Léčebné konopí a kanabinoidy: Politika, věda a léčebná praxe bylo nejen seznámit odbornou i laickou veřejnost s nejnovějšími poznatky a zkušenostmi s konopnou léčbou, ale také dopomoci k tomu, aby bylo konopí zařazeno mezi standardní lékařské metody.
Do Prahy se u této příležitosti sjely téměř tři stovky lékařů, vědců, lékárníku, ale i pacientů z různých koutů světa. „O konferenci byl obrovský zájem, již před zahájením bylo plně vyprodáno. Jsem rád, že zástupci lékařů a zdravotnického personálu projevili o moderní způsob léčby zájem v takové míře,“ říká hlavní organizátor akce adiktolog MUDr. Tomáš Zábranský.
„Na konferenci se setkali a komunikovali všichni, kteří v současné době situaci v oblasti konopí v České republice ovlivňují,“ dodává Zábranský. „Politici, lékaři a aktivisti se shodli na jednom: lékaři i pacienti konopí potřebují. Všichni také vyjádřili vůli na zpřístupnění konopí pacientům spolupracovat.“
Při této příležitosti byla také založena Mezinárodní Konopná Koalice Pacientů (International Medical Cannabis Patient Coalition, IMCPC) sdružující ty, kteří se chtějí léčit prostřednictvím konopí, ale nemají k němu legální přístup. Její signatáři požadují, aby konopí bylo vyňato z úmluv OSN o omamných látkách a aby bylo zpřístupněno všem, kterým může pomoci v léčbě jejich nemoci nebo v potírání symptomů.
Na konferenci vystoupili mimo jiné profesor Raphael Mechoulam, objevitel struktury a syntézy THC (účinné psychotropní složky marihuany), doktor Michel Kazatchkine, zvláštní vyslanec generálního tajemníka OSN a komisař Globální komise pro drogovou politiku, doktor Yehuda Baruch, zakladatel Programu léčebného konopí v Izraeli, a jeden z nejcitovanějších českých vědců doc. Lumír Ondřej Hanuš, výzkumný pracovník programu pro výzkum kanabinoidů na Hebrejské univerzitě v Jeruzalému.
Legalizaci a zpřístupnění léčebného konopí podle všech sociologických průzkumů podporuje přes 90 % české veřejnosti i občanů EU, USA a dalších západních států. Symbolem široké mezinárodní a celospolečenské shody je akce na sociálních sítí s názvem „Support It!“.V jejím rámci pražskou konferenci o léčebném konopí podpořili například ministr zdravotnictví Němeček, britský multimiliardář Branson, rapper Vladimir 518 a stovky dalších.
Vložit komentář