Křeče po jídle

Otázka

Je mi 24 let. Již 2 roky mám neustále bolesti břicha po jídle. Když něco sním (cokoliv), tak dostanu do 5 minut po jídle křeče, musím nutně na záchod a mám průjem. Neudržím v sobě jídlo. Tyto potíže se objevují nepravidelně, minulý týden 2x, jindy třeba každý den. Už nevím, co mám dělat a hlavně co jíst, ať mě to nepostihuje. Byla jsem před rokem na vyšetření kamerou a zjistilo se, že mám zánět dvanácterníku, dostala jsem antibiotika a dietu. Jakmile jsem prášky dobrala, příznaky se do týdne znovu objevily. Doktor mě poslal na kameru spodem a konstatoval pouze, že mám překroucená střeva. Toto se dělo na začátku roku 2008. Poté se neustále tyto problémy celý rok opakovaly. Nyní začátkem ledna 2009 jsem šla znovu k doktorovi, ale už jsem vyhledala jiného specialistu. Udělal mi zase vyšetření kamerou vrchem, nic nenašel, řekl, že mám jen asi podrážděný tračník a dostala jsem Duspatalin retard. Potíže neustále trvají a už nevím, co mám dělat. Pomůžete?

Odpověď

MUDr. Marta Šimůnková:
Vaše potíže jsou diagnostickým oříškem. Pokud jsou všechna vyšetření v pořádku (nevím, zda jste byla i na krevních testech – a jakých – a zda bylo provedeno ultrazvukové vyšetření žlučníku – i ve vašem věku se mohou vyskytnout kameny ve žlučníku, zda byla vyloučena infekce v žaludku Helicobacter pylori), pak se může jednat o chorobu, které se říká dráždivý tračník, proto jste dostala Duspatalin, který snižuje „napětí“ ve střevech. Léčba dráždivého tračníku je zcela individuální, velkou roli tu hraje i psychická složka. „Střevní“ potíže jsou také příznakem depresivní poruchy. Zkuste zapátrat v paměti, zda nejsou vaše potíže vázány na určitou situaci, která vám je nepříjemná. Pokud tomu tak je, pak by vám pomohl psycholog/psychiatr. Existují léky a postupy, které mohou snížit vaše psychické napětí a po čase (není to okamžitě) i střevní potíže.
Podobné příznaky však mohou provázet i chronický zánět ve střevech (třeba Crohnovu chorobu), ale i chorobu, která je obvykle považována za „dětskou“ nemoc – celiakii. Ta se však vyskytuje i v dospělém věku. Tyto choroby by se projevily i v krvi (specifickými protilátkami), ale finální diagnóza je možná jen odebráním malinkého vzorku sliznice ze střeva a jeho laboratorním (histochemickým a imunochemickým) vyšetřením.