V Česku se rodí asi 550 dětí s vrozenou srdeční vadou ročně, i závažné případy však mají velkou šanci na přežití. V dětském kardiocentru Fakultní nemocnice Motol je úmrtnost do 30 dnů po operaci kolem 1,5 procenta, čímž patří k absolutní světové špičce. Řekl to primář centra Jan Škovránek. V Evropě je podle něj průměrná úmrtnost asi pět procent.
Motolské pracoviště je jediné centrum v celé ČR specializované na vrozené srdeční vady dětí. Tím, že je jediné, riziko smrti při a po operaci existuje pro všechny pacienty v republice stejné, zdůraznil.
Nyní dělají v centru asi 450 chirurgických zákroků ročně a dalších asi 150 srdečních katetrizací (zavedení speciální cévky). „Většinu vad naštěstí dokážeme vyřešit jedinou operací a to dítě už je potom zdravé,“ řekl Škovránek.
Nejčastější vadou je porucha v komorové přepážce, je také nejčastěji operovaná. Jednodušší vady jsou téměř bez příznaků, všimne si jich až lékař podle šelestu. U vážnějších poruch se nedostatek kyslíku v těle může projevovat i zmodráním dítěte. Mají potíže s pitím, zadýchávají se, prodělávají opakované plicní záněty a hrozí jim srdeční selhání.
Od vzniku centra roku 1977 do roku 2008 v něm provedli přes 11.700 operací. V 80. letech zavedli screening srdečních vad dětí v děloze. Zhruba 30 procent vad poznají ještě před narozením. Z kriticky závažných vad rozpoznají 80 procent ještě v děloze. Pravděpodobnost přežití závažných srdečních poruch je přitom 94 procent, uvedl Škovránek.
Motolská nemocnice nabízí svou kapacitu programu humanitárních evakuací Medevac. V ČR existuje už 17 let a léčilo se v něm dosud 126 pacientů, převážně dětí. Specialisté navracejí život dětem, které by doma, ve své zemi, nepřežily. Nejvíce jich bylo z Iráku a Kosova. Nejčastěji měly závažnou kombinaci některých vrozených srdečních vad.
Například na stupni zúžení plicní tepny závisí, jak rychle dítě operaci potřebuje. Nedostatek kyslíku přímo ohrožuje dítě na životě. Není schopno jakékoli aktivity, protože to znamená zvýšenou potřebu kyslíku. Takové dítě jen leží a čeká na to, až zemře. Třeba desetiletý Aref z Iráku upadal několikrát denně do bezvědomí po pár krocích, přiblížil novinářům závažnost onemocnění lékař Tibor Klein.
„Než vzniklo dětské kardiocentrum, těm dětem ani u nás nebylo pomoci,“ dodal Škovránek.
Naposledy se v Motole léčili se srdeční vadou dva malí pacienti z Kambodže. Do programu Medevac byli vybráni ve spolupráci s ministerstvem vnitra a českým zastupitelským úřadem v Bangkoku. Zpět do Kambodže odletí pravděpodobně v polovině února.
Vložit komentář