Lékařka: V ČR chce své dítě kojit 90 procent matek

Své dítě chce kojit 90 procent matek v ČR. Řekla to Anna Mydlilová z Laktační ligy. V Česku loni podle statistik zahájilo kojení 96 procent žen. Z toho plně kojí při odchodu z porodnice 88 procent žen. Do šesti týdnů však přestává být kojena pětina dětí, upozorňuje Mydlilová. Kojení je podle ní ekologické i ekonomické, kojící matky podle ní ušetří za umělou výživu až 2000 korun měsíčně.

Oproti roku 2007 se snížil podíl dětí kojených šest měsíců a déle na necelých 37 procent. Podle Mydlilové se však podíl déle kojených dětí v ČR dlouhodobě zvyšuje. Závisí to ale také na vzdělání a regionu, uvedla. Mydlilová rovněž upozornila, že polovina matek má s kojením problémy už v porodnici, mnohé pak i poté, co ji opustí. Odborníci proto vyzývají, aby už zdravotníci v nemocnicích radili matkám, jak kojit.
Mateřské mléko je jediným bezpečným zdrojem výživy pro děti, který je neustále k dispozici. Kojení chrání před nemocemi, udržuje dítě v teple a v blízkosti matky. Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje zahájit kojení co nejdříve po porodu, kojit nejméně do šesti měsíců výlučně a poté dítě do dvou let nebo déle současně kojit i přikrmovat.
V Česku je v 70 procentech příčinou úmrtí dětí s nízkou porodní hmotností infekce, před kterou může kojení chránit, což prokazují studie. Kojení může omezit také závažnost zánětů dýchacích cest u kojenců. Zvlášť důležité je pro snížení rizik a důsledků infekce během nákazy chřipkou včetně takzvané chřipky prasečí.
Podle odborníků by měly matky pokračovat v kojení i v případě, že je podezřelá z prasečí chřipky. Dítě už totiž bylo vystaveno viru předtím, než se u matky objevily příznaky onemocnění. Pokračování v kojení může pomoci omezit závažnost příznaků kojence. Matka by měla kojit i v případě, pokud bude užívat antivirotika.
Kojení chrání i matky. Podle studií kojící matky pociťují méně stresu, méně trpí úzkostmi a depresemi. Více informací je na webu www.kojeni.cz. Přispět k podpoře matek, aby v kojení vytrvaly, má i nynější Český týden kojení, který končí v neděli.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.