Lékařka viděla pozdě přicházet nemocné, proto napsala knihu

Pro lidi, kteří mají obavu z rakoviny a rádi by ji jako případní nemocní odhalili včas, vyšla v těchto dnech v Brně kniha. Z publikace Osudové příznaky se dozví například to, že když bez diety ztratí víc než desetinu své hmotnosti, může to signalizovat rozvíjející se nádor. Knihu o příznacích napsala lékařka Petra Řiháčková. Když pracovala na hematoonkologické klinice ve Fakultní nemocnici Brno, bylo jí líto, že část nemocných přicházela pozdě. Chtěla proto varovat zdravé lidi.

Rakovinou v Česku onemocní každý třetí člověk a každý čtvrtý na nemoc zemře. Podle onkologů je přitom pro léčbu zásadní včasné odhalení nádoru. Pomoci k němu mohou preventivní prohlídky stejně jako to, když lidé nebudou drobné bolesti, nevolnosti nebo obtíže přehlížet. Například zvětšující se nebo svědící mateřské znaménko může znamenat nádor kůže. Kašel trvající déle než měsíc zase rakovinu plic.
Lékařka v knize vysvětluje, jaký životní styl může riziko rakoviny zvýšit. K rizikovým faktorům patří, podobně jako u dalších nemocí, například nadváha a kouření. Uvádí také, že preventivní prohlídka není žádné utrpení. „Není to nic komplikovaného, nic invazivního. Rozhodně není třeba se preventivních prohlídek bát,“ řekla Petra Řiháčková.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.