Historici umění se staletí dohadovali o příčině záhadného úsměvu Mony Lisy, ženy zachycené na jednom z nejznámějších portrétů na světě. Podle jednoho z lékařů citovaného britským zpravodajským serverem BBC by ale větší zájem měl vzbuzovat její cholesterol.
Lékař Vito Franco z Palermské univerzity tvrdí, že tvář záhadné ženy na obraze italského renesančního umělce Leonarda da Vinciho ukazuje jasné znaky hromadění mastných kyselin, které způsobilo velké množství cholesterolu. Předpokládá také, že v jejím pravém oku se nachází lipom, tedy nezhoubný nádor z tukové tkáně.
Podle Franca vědecké zkoumání odhaluje víc než umělecké analýzy. Nemoci jsou totiž provázané s tělem a nemají žádný mimosvětský nebo nadpřirozený rozměr. „Umělecky zachycené postavy odkrývají svou tělesnost, vypráví nám o své zranitelné lidské podstatě, bez ohledu na to, zda si je toho umělec vědom,“ dodal.
Franco, profesor patologické anatomie, své závěry zveřejnil na lékařské konferenci v italské Florencii. Nezabýval se však jen da Vinciho obrazem.
Elegantní dlouhé prsty na Portéru mladého muže od Sandra Botticelliho podle něj naznačují, že mladík mohl trpět Marfanovým syndromem, genetickou poruchou pojivové tkáně, která se projevuje mimo jiné dlouhými tenkými končetinami.
Na známé fresce Athénská škola dalšího z renesančních umělců Raffaela Santiho se lékař pokusil diagnostikovat Michelangela, autora nástěnných maleb v Sixtinské kapli ve Vatikánu. Oteklá kolena tohoto renesančního malíře, umístěného na fresce v popředí, prý naznačují, že měl velké množství kyseliny močové v krvi a mohl trpět ledvinovými kameny.
Vložit komentář