Zdravotní problémy v rodině by nikoho neměly nechávat v klidu. Týká se to i problémů se zrakem. Genetika má totiž velký vliv i na oční sítnici. Tu by si měl přitom každý skutečně chránit a pečovat o ni, jakékoliv změny na sítnici totiž mohou představovat omezení kvality vidění až úplnou ztrátu zraku. Na stav sítnice má vliv zmíněná genetika, ale také stres, životní styl a v neposlední řadě věk.
Na vzniku očních vad se dědičnost podílí značně, geneticky je podmíněna především řada sítnicových onemocnění. Nejedná se ale jen o vrozené vady – bylo zjištěno, že například i věkem podmíněná makulární degenerace má určitou genetickou zátěž.
Rodinná anamnéza je důležitá, pomůže při včasném záchytu onemocnění
„Sítnice je nervová struktura a její schopnost obnovy je omezená, z tohoto důvodu je včasná diagnóza onemocnění zásadní. Pokud totiž dojde k pokročilému poškození a zjizvení sítnice, nelze tento stav již bohužel vyléčit a zachovat tak dobrou kvalitu zraku. Pokud se tedy ve vaší rodině vyskytlo onemocnění sítnice, neváhejte s pravidelnou preventivní kontrolou, nejlépe ve specializovaném sítnicovém centru,“ radí Dana Fillová, specialistka na léčbu sítnice a sklivce z Očního centra Praha.
Na oko a sítnici má vliv stres i životní styl
Onemocnění sítnice se ale může týkat i mladších lidí. „Stejně jako se výskyt cévní mozkové příhody posunuje do nižších věkových kategorií, i nález cévních patologií sítnice postihuje čím dál tím mladší věkové kategorie,“ sděluje paní doktorka Fillová.
Onemocnění sítnice u pacientů v produktivním věku může být zapříčiněno i velkým stresem, ať už je to psychický stres v jakékoliv podobě, zejména ten dlouhodobý, nebo stres těla po nějakém závažném onemocnění. Na nález patologie sítnice i celého oka mohou mít výrazný vliv i některá léčiva. Jedná se například o kortikosteroidy, antirevmatika (plaquenil) i některá biologická léčiva. Na otoky sítnice mají dále vliv i jiné choroby, jako je cukrovka či vysoký krevní tlak.
Dodržování pravidel zdravé stravy a životního stylu má na vitalitu sítnice zásadní vliv. Sítnice je jediný nerv těla, který je přímo vystaven slunečnímu záření. Důležité je tak chránit si své oči kvalitními slunečními brýlemi.
„Mnoha studiemi byl prokázán i vliv věku na ztenčování sítnice. Je známo, že řada lidí, kteří se dožijí vysokého věku, je výrazně slabozraká nebo úplně slepá,“ uzavírá Dana Fillová z Očního centra Praha.
Prevence je zásadní
V rámci prevence onemocnění sítnice jsou nezbytné pravidelné preventivní prohlídky zraku u očního lékaře. Součástí preventivního vyšetření by mělo být i speciální skenování cév sítnice pomocí tzv. OCT angiografie. Toto vyšetření je nejpřesnější metodou určení závažnosti, ale často i prognózy onemocnění sítnice. Pokud lékař neurčí jinak, stačí taková prohlídka jednou za rok.
Pro úspěšnou léčbu je důležité, aby pacienti otevřeně hovořili se svým lékařem o tom, nakolik je nemoc ovlivňuje v běžném životě a co očekávají od léčby. Pomoci jim v tom mohou nové webové stránky JsemAtopik.cz.
Vložit komentář