Na tísňovou linku 112 lze nyní volat v celé Evropské unii

Na jednotnou evropskou tísňovou linku 112 lze nyní volat v celé Evropské unii. Poslední zemí, která ji v těchto dnech zprovoznila na svém území, je Bulharsko. Informovala o tom Evropská komise, jež zemi v minulosti za pomalé zavádění tísňové linky kritizovala.

„Linka 112 funkční kdekoliv je pěkný dárek pro všechny Evropany, který navíc přichází v pravý čas: Mnoho občanů cestuje během svátků do jiných zemí EU. Nyní bude linka 112 důležitým společníkem na prázdninových cestách všude v EU,“ uvedla evropská komisařka pro komunikace Viviane Redingová.
Unie evropské číslo tísňového volání 112 zavedla v roce 1991 jako doplněk k vnitrostátním tísňovým číslům. Chtěla tak zpřístupnit tísňová volání ve všech členských státech evropské sedmadvacítky. Od roku 1998 unijní pravidla požadují, aby členské státy zajistily bezplatné volání na linku 112 z pevných i mobilních telefonů. Od roku 2003 navíc telekomunikační operátoři musejí záchranným službám poskytovat informace o lokalizaci volajícího.
Podle průzkumu z letošního února zná telefonní číslo 112 jen pětina obyvatel „sedmadvacítky“. V České republice ale o existenci této linky ví více než polovina lidí. Hasiče, rychlou lékařskou pomoc a policii lze v Česku přivolat i prostřednictvím dalších tísňových čísel – 150, 155 a 158.
Podle údajů Evropské komise odpoví v Česku operátor celoevropské linky volajícímu do 20 vteřin. Evropským premiantem je v tomto ohledu Irsko, kde je třeba čekat jen jednu vteřinu, naopak v Německu to může trvat od pěti vteřin až po jednu minutu.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.