Ryby mohou až o pětinu snížit cholesterol

Konzumace ryb dokáže snížit hladinu cholesterolu v krvi až o pětinu. Zjistil to výzkum jihočeských vědců. Od května do listopadu podávali pěti desítkám studentů a seniorů více než trojnásobné množství ryb, než se v Česku sní za rok. Zatímco takzvaný špatný cholesterol v jejich krvi poklesl, naopak hodnota „dobrého“ cholesterolu se u nich o desetinu zvýšila, uvedli zástupci projektu Nutrafish.

Cílem projektu byla i změna stravovacích návyků. „Ve vysokoškolské mense v Českých Budějovicích se podařilo, že lidé snědli za dobu trvání projektu tunu ryb. V České republice se spotřebuje průměrně na jednoho občana pět kilogramů ryb. Sníme za rok více zmrzliny než ryb,“ podotkl člen výzkumného týmu Petr Petr. Na jednoho účastníka projektu připadlo zhruba 17 kilogramů ryb.
„Účastníci konzumovali trojnásobek běžné spotřeby ryb v ČR. A sledovali jsme, co to udělá s cholesterolem,“ vysvětlil Petr. Odběry krve prokázaly, že celkový cholesterol u účastníků projektu poklesl průměrně o 20 procent. „A dobrý cholesterol, tedy v té formě, která je příznivá pro lidské zdraví, naopak stoupl o deset procent,“ doplnil Petr.
Největší množství snědených ryb tvořil pstruh, jehož se při výzkumu snědlo téměř 300 kilogramů. Celkem se pěti desítkám strávníků vydalo 5100 porcí ryb o průměrné hmotnosti 185 gramů.
Podle lékařů by se hladina špatného cholesterolu měla pohybovat kolem tří milimolů a hodnota 4,1 milimolu je již značně riziková. Pro ochranný dobrý cholesterol, který „vymetá“ ten špatný z cévních stěn, není stanovena žádná hranice. Zvýšené nebezpečí pro srdce a cévy představují hodnoty nižší než jeden milimol na litr krve u mužů a 1,2 milimolu u žen.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.