Nábor dobrovolníků do výzkumu vzniku nádorových onemocnění

Již přes 550 vhodných kandidátů se podařilo v ČR zapojit do výzkumu dědičnosti onkologických onemocnění s názvem CZEcanca, do kterého jsou zapojeny také novojičínské laboratoře AGEL LAB. Aby mohli vědci zodpovědět na otázku, proč u některých lidí propukne rakovina a jakou roli v tom hraje dědičnost, potřebují získat ještě alespoň pětkrát tolik dobrovolníků. Do výzkumu se mohou hlásit lidé starší 60 let, kteří nikdy neprodělali onkologické onemocnění a stejně tak ani jejich nejbližší příbuzní, což jsou oba rodiče, sourozenci a děti.

Onkologická onemocnění jsou v České republice druhou nejčastější příčinou úmrtí. Proč někteří lidé onemocní a jiní ne? Proč někdy nemoc postihne velmi mladé lidi? Je moje rodina onkologicky riziková? „Na některé z těchto otázek již dokážeme odpovědět, ale pouze částečně. Ví se, že za propuknutím a rozvojem onkologických onemocnění stojí kromě životního stylu také některé geny – tedy dědičné vlivy. A právě proto je výzkum zaměřen na analýzu těchto „podezřelých“ genů,“ říká vedoucí Oddělení vzdělání a výzkumu AGEL LAB Mgr. Spiros Tavandzis s tím, že během výzkumu vědci porovnávají změny v DNA onkologických pacientů s DNA se stejnými geny zdravých lidí, kteří onkologické onemocnění neprodělali a ani se v jejich rodině nevyskytlo.

Právě hledání zdravých lidí bez onkologického onemocnění je pro vědce největším oříškem. Takoví lidé jsou velmi vzácní. „Ačkoliv se nám na výzvu ozvaly stovky lidí, po zjištění základní anamnézy se ukázalo, že podmínky splňovala jen desetina z nich. Díky zapojení veřejnosti máme nyní v Moravskoslezském kraji vyšetřených 170 dobrovolníků, za což všem velice děkujeme. Tento počet je však stále nízký. Abychom byli schopni získat výsledky, které budou mít odpovídající váhu, potřebujeme v rámci ČR vytvořit soubor více než dvou tisíc zdravých jedinců nad 60 let věku, v jejichž rodině se v průběhu tří generací nevyskytlo žádné onkologické onemocnění,“ vysvětluje Mgr. Spiros Tavandzis s tím, že jen v Moravskoslezském kraji a Olomouckém kraji by do projektu potřebovali zapojit ještě minimálně 200 dalších dobrovolníků.

„Vyzýváme proto všechny, kteří jsou ochotni pomoci, aby se nebáli nás kontaktovat a zapojit se. V Novém Jičíně dobrovolníky vyšetříme v budově Polikliniky AGEL na Revoluční ulici. Lidé z jiných míst Čech a Moravy se mohou obracet na kontaktní osoby, se kterými si domluví odběr v nejbližším možném odběrovém místě,“ uvádí Mgr. Spiros Tavandzis. Zájemce o vstup do projektu čeká krátký pohovor, jehož součástí je vytvoření rodokmenu a odběru malého množství krve.

Zájemci o účast v projektu získají více informací na bezplatné telefonní lince 800 700 701.

Kontaktní osoby projektu CZEcanca

  • Moravskoslezský a Olomoucký kraj: Mgr. Spiros Tavandzis nebo RNDr. Jana Pospíšilová, Ph.D., Laboratoře AGEL a.s., Revoluční 35, Nový Jičín, Tel. 800 700 701
  • Praha a oblast Čech: MUDr. Michal Vočka, Onkologická klinika, 1. LF a VFN UK v Praze, Tel.č. 224 966 768 – jen v pondělí od 12 do 15 hod, e-mail:
  • Jižní Morava a Vysočina: doc. MUDr. Lenka Foretová, Ph.D., Odd. epidemiologie a genetiky nádorů, Masarykův onkologický ústav, Brno, Tel. 543 136 900, 543 136 907, e-mail:

Jedna odpověď k “Nábor dobrovolníků do výzkumu vzniku nádorových onemocnění”

  1. anna prachařová 17.9.2018 5:41

    Dobrý den, v dnešních zprávách jsem si přečetla článek o Vaší práci. Blahopřeji Vám k tomuto nápadu a velmi Vám fandím. Před dvěma lety jsem si pořídila pejska JACKA RUSSELLA teriéra. V té době bylo mé mamince 84 let. Když byl pejskovi rok chodil v noci tahat maminku za vlasy. To trvalo rok, než lékaři mamince zjistili po zhoršujícím se stavu rakovinu mozku.Po třech měsících diagnostikování maminka zemřela. Můj pejsek to, že maminka má nádor na mozku věděl rok před tím, než zjistili lékaři…Jste úžasní, je to obrovský pokrok a pomoc pro pacienty. Přeji Vám trpělivost, kterou pro svou práci potřebujete. také zdraví a šikovné pejsky. Mnoho pozdravů všem pracovníkům, zvláště Vám, pane magistře. Pozdrav posílám z kouzelného koutu Jesenických hor z Horní Lipové. Anna Prachařová a můj pejsek Lovíček

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.