Péče o pleť je důležitá i v zimě!

Během letních měsíců se na nás ze všech stran valí články o důležitosti péče o vlastní pleť především kvůli ostrému slunečnímu záření. V zimě chodíme z větší části zahaleni, je tedy vhodné tyto měsíce využít k regeneraci a přípravě na opětovné letní slunění. Jak se o svou pleť starat a co aktuálně frčí z pohledu estetické dermatologie, prozradila MUDr. Petra Samková z kliniky GynCentrum.

Je pravdou, že naše pleť zažívá největší nápor v létě, kdy je nadměrně vystavována ostrému slunci. Většina žen v tomto období zcela automaticky sáhne po hydratačních krémech a pleť pravidelně čistí. Během zimních měsíců často dochází k jejímu zanedbávání. V zimě pleť trpí v důsledku rychlého a častého střídání teplot, studenému větru, ale i občasnému ostrému sluníčku. Pokožka je proto vysušená, náchylná k praskání a tvorbě šupin. U některých žen se zase setkáváme se zarudnutím tváří a nosu. Díky domácímu vytápění a horkým koupelím dochází k dehydrataci, jejímž důsledkem může být ztráta elastičnosti a posléze rychlejší stárnutí pleti, zvýšená tvorba vrásky a popraskané žilky. Mnohačetné vrstvy oblečení způsobují neprodyšnost, v důsledku čehož pokožka hrubne a ztrácí na svěžesti.

Nejrozšířenější chybou je nedostatečná hydratace ať už vnější tak i vnitřní. Ženy sice používají krémy. Ty ale většinou neobsahují dostatečné množství tukových látek (ceramidy, cholesterol, rostlinné oleje), které jsou pro hydrataci zcela klíčové. Je tedy lepší sáhnout po hutnějších a tučnějších krémech. Vzhledem ke zvýšenému smogu v ovzduší je důležité sledovat také množství antioxidantů v produktu. Mazat bychom se měli minimálně dvakrát denně. Zcela klíčový je také podklad pod make-up a pravidelné nanášení pleťové masky. Pokud jedeme na hory nebo předpověď hlásí slunečné počasí, je nutné použít ochranný faktor. „Zimní pokožka“ odvyklá na sluníčko trpí zvýšenou citlivostí a snadněji dojde k jejímu popálení. Zapomínat bychom neměli také na pitný režim. V zimě v důsledku nižších teplot nedochází tak často k přehřívání organismu, tudíž netrpíme žízní a tak pijeme méně.

Rty a ruce jsou další kritickou oblastí. Používání rtěnky nebo lesku je v mrazech naprosto nedostačující. Kůže na rtech je totiž velmi tenká a navíc neobsahuje mazové žlázy, a tak si se zimou sama neporadí. Popraskaným rtům zabráníte ochranným balzámem nebo vazelínou, který je nutné nanášet několikrát denně. Nutná je také správná péče o ruce. Základem jsou teplé rukavice, pokaždé když vyjdete na mráz. Vysušeným prstům a polámaným nehtům zabráníte pravidelným používáním výživných krémů s ureou nebo bambuckým máslem. Hydrataci a vláčnou a pružnou pokožku můžete ještě podpořit peelingem a olejíčkem, které budete nanášet jednou za týden či dva.

Využijte zimu k radikální změně

Trápí vás vzniklé strie, poúrazové a pooperační jizvy či pozůstatky akné na pleti nebo už na sobě pozorujete známky stárnutí ve formě vrásek? Pokud uvažujete o radikálnější změně – estetickém zákroku je momentálně ta nejvhodnější doba. Po takových úpravách je totiž nutné se nějakou dobu neukazovat na sluníčku, což se vám v zimě bude plnit snadněji než v létě. Aktuálně nejnovější dermatologický trend je FRSF – frakční resurfasing, při kterém dochází k výraznému a viditelnému omlazení pleti v oblasti obličeje, krku, dekoltu a hřbetů rukou. Díky zákroku dojde k novotvorbě kolagenu a odpaření narušených vrchních vrstev pokožky. Efekt je extrémně viditelný po regeneraci a jeho životnost je 3-5 let.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.