Je mi 54 let. Před cca 10-14 dny jsem rozšlápla nacucané klíště – asi ze psa. Bohužel mi hned nedošlo, co to je, takže jsem ke skvrně přičichla a skvrnu rozšlapanou na několika místech jsem setřela. V tu dobu jsem měla na ruce záděru. Je možné se takto nakazit? Nyní mám pocit, jakoby na mě „lezla chřipka“. Mám se nechat vyšetřit včetně odběru krve – dá se něco zjistit a třeba nasadit antibiotika? Nebo je to zbytečné a musím vyčkat déle?
Možnost nákazy mi připadá nepříliš pravděpodobná, ale vyloučená není. V této době byste mohla v případě klíšťové encefelitidy prodělávat první, „chřipkové stadium“, kdy by už měly být v krvi přítomné protilátky proti viru klíšťové encefalitidy, vyšetření by už mělo smysl. Pocházíte z oblasti výskytu infikovaných klíšťat? (Jižní Čechy, podhůří Šumavy, okolí Prahy, bruntáku a Brna, Plzeňsko, Opavsko a Podyjí). Podrobné a správné informace najdete na www.klistova-encefalitida.cz
Na klíšťovou enfefalitidu neexistuje specifická léčba, je nutný klid na lůžku a dostatek vitaminů, tlumení bolestí a horečky.
Nákaza boreliemi je ještě méně pravděpodobná, diagnózu je možné udělat podle příznaků (typická červená skvrna s centrálním vyblednutím v místě vstupu infekce). Laboratorní vyšetření má cenu udělat až za 3 – 6 týdnů od nákazy. Ještě v té době má cenu podávat antibiotika, které boreliózu vyléčí. Doporučuji se podívat na www.borelioza.cz Návštěvou dobrého lékaře nic nezkazíte, ovšem mnoho lékařů rizika obou chorob podceňuje. Proto je dobré si předem posbírat informace.