Polyneuropatie končetin

„Polyneuropatie je systémové onemocnění nervů, které odstupují od míchy. Postihuje především dolní končetiny, obvykle se projeví nejprve na chodidlech a postupuje nahoru. Většinou symetricky, ale jedna končetina může být více postižena. Při polyneuropatii nezjistíte, zda vám teče ze sprchy teplá nebo studená voda, neudržíte rovnováhu nebo vám nesnesitelně brní prsty.

Diagnostika:  K prvním příznakům patří porucha citu, velmi výrazné prožívání bolesti, časté bývá brnění, mravenčení nebo brnění v prstech či nepříjemné pocity tepla. Při polyneuropatii nemusíte cítit při chůzi podložku, při sprchování nerozeznáte teplou a studenou vodu, můžete mít problémy s rovnováhou.

Léčba: První volba při léčbě neuropatické bolesti jsou antidepresiva a antiepileptika, protože ovlivňují bolest stejným způsobem jako nervový systém. Další možností jsou opiáty, diabetici dostávají i vitamíny skupiny B a léky na rozšíření cév.

Příčiny: Příčiny neuropatií jsou četné a vždy se jedná o nějaké celkové faktory, které poškozují všechny nervy. V našich českých poměrech je polyneuropatie typicky spojena s dlouhodobým alkoholismem. Alkohol totiž při pravidelné konzumaci poškozuje nervy poměrně spolehlivě. Další častou příčinou bývá nedostatek vitaminů ze skupiny B (např. vitaminu B1, nebovitaminu B5). Narušení nervů způsobuje i dlouhodobě neléčená, či hůře léčená cukrovka (typicky1. typu a 2. typu).  Polyneuropatie také doprovází nádorové procesy a objevuje se někdy i při chemoterapii.

Více k tématu

Související příznaky

Související systémy