Nepřímá srdeční masáž významně zvýší šanci na přežití

Pražská záchranná služba vyzývá lidi, aby v případě, že jsou svědky zástavy srdce, okamžitě začali s resuscitací. Včasná nepřímá srdeční masáž ještě před příjezdem záchranné služby totiž zvyšuje šance na přežití o 50 až 100 procent, řekl vedoucí lékař zdravotnického operačního střediska Ondřej Franěk. Pražská záchranná služba kvůli tomu již před 14 dny spustila informační kampaň, lidé se s letáky mohou setkat v MHD.

Člověk, který utrpěl zástavu oběhu, podle Fraňka zpravidla zkolabuje, nehýbá se, nedýchá, případně čas od času zalapá po dechu. Typická je promodralá barva v obličeji. V takovém případě by měl svědek události začít s okamžitou resuscitací, podle Fraňka dokonce ještě před telefonátem na linku 155. „Každá vteřina se počítá, každá vteřina zvyšuje naděje postiženého na přežití,“ uvedl Franěk. Masáž má vypadat tak, že člověk oběma rukama rychle a bez přestávek stlačuje střed hrudníku – nejméně stokrát za minutu do hloubky alespoň pěti až šesti centimetrů, u dětí do třetiny hrudníku.

„Náš systém zdravotnictví – záchranky, nemocnic – má velký potenciál v možnostech záchrany lidí, ale základní podmínkou je poskytnout postiženým první pomoc, aby dostali šanci se do tohoto systému dostat a tuto příhodu – klinickou smrt – přežít,“ upozornil Franěk. Doplnil, že pokud od zástavy oběhu do příjezdu profesionálů uplyne více než deset minut a postiženému není poskytnuta první pomoc, je šance na jeho záchranu téměř nulová. Každou minutu bez pomoci podle něho klesá o zhruba deset procent.

Záchranáři přitom vyzývají, aby lidé dali přednost masáži srdce a raději se ani nepouštěli do dýchání z plic do plic. „Ukázalo se, že špatně prováděné umělé dýchání je pro pacienta v důsledku horší, než jeho vynechání. Poslední roky se svět přiklání k tomu, že pro laiky, kteří se dostanou nečekaně do této situace, nemají žádné speciální školení, tak to dýchání je spíše na škodu. Pro naprostou většinu pacientů je klíčová masáž, která vlastně využívá zbytky kyslíku, které jsou v pacientovi, a dopravuje je do mozku. Tím se překlene ten okamžik, než dorazí záchranná služba, která je na většině míst, zejména ve velkých městech, na místě do deseti minut,“ vysvětlil Franěk. Umělé dýchání je podle něho ovšem důležité u lidí, u nichž stojí za problémy dušení, například u tonoucích nebo dětí.

Franěk upozornil, že srdeční onemocnění mají ročně v Česku na svědomí desetitisíce obětí. Například v případě ischemické choroby srdeční, která může vyústit až v infarkt, jde o 60.000 lidí ročně. Asi desetina z nich, tedy 6000 lidí, umírá náhle a nečekaně. Na Prahu podle Fraňka připadá asi 500 případů srdečních příhod ročně, u nichž zasahují záchranáři. „Zhruba 400 z nich zemře a zhruba 100 to přežije,“ řekl Franěk.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.