Lidí s rakovinou krve přibývá

Pacientů s hematologickými nádory v ČR přibývá. Výsledky léčby se zlepšují a transplantace kostní dřeně podstupují i lidé mezi 60 až 65 lety, zatímco dříve byla hranice 40, maximálně 45 let, řekl ředitel Ústavu hematologie a krevní transfuze (ÚHKT) profesor Marek Trněný. Peníze od zdravotních pojišťoven na moderní léčbu podle něj zatím stačí, ale nedostává se jich na vylepšení prostředí a rozšíření počtu lůžek.

„V tuto chvíli nemusíme odmítat pacienty, že bychom pro ně neměli centrové léky, nevíme ale, zda to tak bude i příští rok,“ řekl ředitel.

Centrové léky jsou přípravky cílené biologické léčby, které působí přímo na mechanismus onemocnění. Podávají je pouze akreditovaná centra, kam se soustřeďují nejtěžší a nejsložitější případy. Zdravotní pojišťovny dosud platily za každého nového pacienta, v krizi se snaží platby omezovat.

„Na základní léčbu zatím máme, léčit více pacientů je však obtížné. Usilujeme také o zlepšení podmínek, v nichž ji poskytujeme. Do budoucna bude potřeba více transplantací a více lůžek. To se snažíme koncepčně řešit s ministerstvem zdravotnictví a zdravotními pojišťovnami,“ doplnil ředitel.

Na podporu léčby pacientů s rakovinou krve pořádají dnes Heřmanského nadace hematologické onkologie a občanské sdružení Lymfom Help v Divadle na Vinohradech benefiční představení hry Toma Stopparda Na flámu.

Ředitel potvrdil, že právě výnosy z charitativní činnosti umožňují zlepšovat léčbu a hlavně prostředí pro léčení pacientů. Z loňského výtěžku šla část na nový přístroj, mladí vědci jeli na zahraniční stáž a peníze dostala také pacientská organizace Lymfom help.

ÚHKT ročně provádí 60 až 70 alogenních transplantací (kostní dřeň od cizího dárce), je to nejvíc v ČR. První interní klinika Všeobecné fakultní nemocnice v těsném sousedství ÚHKT provádí ročně 90 autologních transplantací (pacientova kostní dřeň), dohromady v areálu Karlova náměstí je to 150 transplantací za rok. Celkově mají obě pracoviště na Karlově náměstí v oboru hematologické onkologie přes 1000 nových pacientů za rok.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.