nespavost

Nespavost: Jak se jí konečně zbavit?

Nespavost je v poslední době velmi rozšířeným termínem. Nejen Čechy, ale téměř dvě pětiny populace trápí problémy se spánkem. Zatímco jedna část nespavost podceňuje, druhá zoufale sahá po prášcích na spaní. Ani jedno řešení přitom není ideální a už vůbec ne dlouhodobé. Máme pro vás proto několik tipů, jak zatočit s nespavostí a konečně prospat celou noc.


Spánek je pro nás životně důležitý. Bez spánku se neobejdeme stejně tak jako bez jídla, pití a čerstvého vzduchu. Přesto ne všem se dostává zdravého spánku. Krátkodobě jde sice problémy se spánkem ignorovat, dlouhodobě však značně snižují kvalitu života. Ať chceme nebo ne, málo spánku se negativně odrazí na naší koncentraci, náladě i pozornosti. Bohužel problémy s usínám a probouzením během noci nezřídka vedou i k závažnějším psychickým nebo fyzickým problémům, jako jsou například kardiovaskulární onemocnění, poruchy paměti, deprese nebo pocity úzkosti. Trápí-li vás porucha spánku několik dní nebo dokonce týdnů, začněte včas řešit vaše problémy s nespavostí.

Co je nespavost?

Nespavost se definuje jako problematické usínání, přerušovaný spánek nebo časné probouzení. Trvají-li tyto příznaky alespoň jeden měsíc, a to minimálně třikrát do týdne, jedná se o nespavost. Nespavost neboli insomnie může být přechodnou reakcí na nějakou událost či stav, akutní nespavostí, která nás může potrápit i měsíc, nebo chronickou nespavostí, kdy je zapotřebí najít co nejdříve řešení, jak se nespavosti zbavit.

Léčba nespavosti

Nespavost lze řešit, aniž bychom museli užívat prášky na spaní plné chemie, u nichž hrozí velké riziko vytvoření závislosti. Někdy stačí i tak málo, jako změna dosavadních návyků a pár osvědčených bylinek na spaní.

Zdravý životní styl

Žít zdravě je předpokladem dobrého zdraví i spánku. Pestrá strava, pravidelný přísun živin a pohyb – to vše neodmyslitelně patří k zdravému životnímu stylu. A protože během spánku náš organismus regeneruje, potřebuje dobré podmínky. Zapomeňte proto na těžká jídla před spaním. Stejně tak se vyhněte kofeinovým a alkoholickým nápojům. Co se týče pohybu, náročnější sportovní aktivity si dopřejte ideálně po ránu nebo během dne. K večeru se spíše hodí již relaxační typy cvičení v podobě jógy, pilates nebo meditace.

Zbavte se stresu

Stres je náš velký nepřítel. Proud myšlenek před spaním, práce pod tlakem, problémy v rodině – to vše se negativně projevuje i na spánku. Někdo nemůže usnout, jiný se desetkrát probudí během noci a někdo se předčasně vzbudí v brzkých ranních hodinách. To vše může být následkem stresu, a proto je zapotřebí snížit stresory, které v nás stres vyvolávají. K tomu mohou posloužit i různé bylinné čaje, masáž nebo cvičení.

Dreamly

Prášky na spaní

Léky na spaní na předpis s nespavostí pomáhají. Bohužel často je jejich pomoc jen krátkodobá. Jejich užívání s sebou rovněž nese řadu vedlejších účinků. Kromě vytvoření závislosti se mohou objevit bolesti břicha, hlavy, závratě, výkyvy nálad, podrážděnost nebo pocity úzkosti. Prášky na spaní často ale vedou k začarovanému kruhu, kdy si na prášek tělo zvykne, ale za čas už tato dávka organismu nebude stačit.

Doplňky stravy

Na rozdíl od prášků na spaní na předpis jsou doplňky stravy přírodního složení. Nejčastěji se skládají z bylin na spaní, vitamínů a aminokyselin. Pokud jde o bylinky, mezi nejoblíbenější patří meduňka lékařská a kozlík lékařský. Tyto bylinky je možné používat samostatně například ve formě čaje. V kombinaci s mučenkou pletní a šafránem setým ovšem vytváří dokonalý produkt pro váš spánek – Dreamly. Jestliže se obáváte vytvoření závislosti, účinky Dreamly se pravidelným užíváním ještě zlepšují. Z dalších bylinek na spaní je vyhledávaná levandule lékařská, třezalka těčkovaná, heřmánek pravý, chmel obecný nebo hluchavka bílá.

Relaxační koupel

Přestože relaxační koupel uvolňuje a pomáhá zbavit stresu, před spaním je vhodnější spíše osvěžující sprcha, která zchladí organismus. Během spánku se teplota těla přirozeně snižuje, k čemuž pomůže i studenější sprchování.

Spánková hygiena

Pravidelný režim není důležitý jen v jídle, ale i pokud jde o spánek. Ideální podmínky pro zlepšení spánku představuje i obdobný čas usínání a probouzení. Je-li to jen možné, snažte se každý den vstávat ve stejnou dobu. Žádnou výjimkou není ani víkend nebo dovolená, která spánkový režim mnohdy naruší.

Hormon melatonin

Hormon melatonin je dobře známý jako spánkový hormon. Jak z jeho názvu vypovídá, má na starosti naše spaní. Pokud je melatoninu v těle nedostatek, mohou se objevit poruchy spánku. Hormon melatonin se vytváří z hormonu štěstí – serotoninu. Pro jeho tvorbu je ovšem zapotřebí aminokyseliny l-tryptofan. Má-li organismus málo l-tryptofanu, často to vede ke změně nálad, pocitům úzkosti, špatnému spaní či dokonce depresím. L-tryptofan, a to nejen jako podporu spánku, je proto dobré doplňovat. Najdeme ho v mase, vajíčkách, mléce nebo kešu oříšcích. Potřebnou dávku l-tryptofanu vám ovšem dodá i přírodní doplněk stravy Dreamly.

Příjemné prostředí

Ke spánku člověk potřebuje i příjemné prostředí. V ložnici byste se proto měli vyvarovat všech nástrah a rušivých prvků. Nejhorší je práce na notebooku těsně před spaním nebo vyřizování e-mailů prostřednictvím mobilního telefonu. Ložnice by měla být tichá místnost vymalovaná v barvách, které uklidňují. Kromě toho by v ní mělo být vždy dobře vyvětráno. Velkou roli hraje i teplota v místnosti, která by se měla pohybovat okolo 18 až 20°C.

Nechcete, aby vám nespavost, která v současnosti ohrožuje zdraví a kvalitu života až 45 % světové populace, ztěžovala život? Vyzkoušejte sílu bylinek, vitamínů a aminokyseliny l-tryptofan v  kapslích Dreamly. Již dvě kapsle pomohou k rychlejšímu usínání a lepšímu spánku.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.