Nevěra – koření nebo zabiják našich vztahů?

Je věrnost ještě v dnešní době ceněnou hodnotou, nebo je to jen přežitek? Jedni mohou zastávat názor, že nevěra dodá dlouhodobému vztahu šťávu, jiní se drží přesvědčení, že nevěra navždy naruší důvěru mezi partnery a vztah pomalu spěje k záhubě. Veronika Vinterová, vztahová koučka a odbornice na mezilidské vztahy, nevnímá nevěru jako definitivní zkázu vztahu, ale tvrdí, že věrnost se stále ještě vyplatí. Své tvrzení podpírá hned deseti argumenty.

 1. Lež má krátké nohy
  A v dnešní elektronické době se jí ještě o něco zkracují. Jak snadno lze zapomenout doma telefon a vybídnout tak svůj protějšek sice k nedůstojné, leč k zevrubné kontrole našich aktivit? A stejně jednoduše se může stát, že pošlete manželovi textovku určenou původně pro milence nebo zapomenete smazat milostný mail.
 2. Lež má krátké nohy podruhé
  Nelžete jen svému partnerovi, ale i dětem, rodičům, přátelům, na něž se častěji a častěji vymlouváte. Zapamatovat si, co jste kdy a komu řekli, je čím dál náročnější.
 3. Bez práce nejsou koláče
  Dříve či později se vaše tajné pletky odrazí i v pracovních výkonech. Starost o to, jak logisticky a co nejefektivněji ošetřit vaše paralelní vztahy, vás zaměstná natolik, že si toho všimne i váš šéf (pokud není právě on příčinou těchto potíží).
 4. Důvěra je základem každého vztahu
  Bez ní si fungující a spokojený vztah lze jen těžko představit. Nevěra vzájemnou důvěru naruší dokonale a často nevratným způsobem. I když se vám podaří milostnou aféru společně ustát, semínko nedůvěry už vyklíčilo a objeví se vždy, když přijde nějaká, i drobná, krize.
 5. Lepší manžel v hrsti než milenec na střeše
  Z prostého důvodu – jde o dva diametrálně odlišné vztahy. S milencem nikdy neřešíte chod domácnosti, odvoz dětí do školy a na kroužky, nájem, prázdniny. Žijete s ním milenecký život, plný vzrušení, dobrodružství a napětí. Cítíte se svobodní, ale je to svoboda s ručením omezeným – on se vaším partnerem nejspíš nikdy nestane, a pokud ano, budete s ním řešit chod domácnosti, odvoz dětí do školy…

 6. Rodina je (nejen) základ státu
  Z pohledu sociologa jde o skupinu lidí, kteří spolu dlouhodobě žijí (v ČR stále ještě v párovém – monogamním uspořádání). Její dospělí členové mají zodpovědnost za výchovu dětí. Nechat se chytit in flagranti je nepříjemné. Ale nechat se chytit in flagranti svými dětmi je trestuhodné. A to svou nevěrou zcela reálně riskujete.
 7. Morální kocovina
  Zbavit se výčitek svědomí je věc nelehká. Budou se vás držet zuby nehty, nedají vám spát. Nepřidají ani vašemu zdraví, náladě, entusiasmu. Špatná nálada a nervozita vás mohou doprovázet na každém kroku.
 8. Spokojenost hledejte uvnitř svého vztahu
  Když vám partner přestane říkat, že se mu líbíte a jak je s vámi spokojený, nehledejte si hned náhradu jinde. Začněte u sebe – stále o sebe tak dbáte jako dřív? Nepřibrali jste příliš? Všímáte si dostatečně i vy toho druhého?
 9. Spokojenost hledejte i uvnitř sebe
  Uchýlit se k nevěře znamená, že nám ve vztahu, který žijeme, něco schází. Jsou-li důvody naší nespokojenosti příliš silné a hluboké, vězme, že milenecký vztah je nevyřeší. Naopak jen oddálí to, co budete stejně muset udělat.
 10. O starost míň
  A konečně, naše hlava je od ráda do večera plná starostí. Přidělávat si další tím, že propadneme nevěře, možná zprvu nehodnotíme jako zbytečné, ale vysilující rozhodně.
  Hledáte-li koření vztahu, zkuste nejdříve začít ne u nevěry, ale u sebe sama. Jen na vás, vašem partnerovi, společném odhodlání, vzájemném respektu a touze záleží, jak spokojený a šťastný život prožijete.

text: Monika Čermínová – http://nahoda.com/

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.